Nenápadný spoločník. Nikon AF 35mm f/2 D.

O AF-D objektívoch píšem veľmi rád. Mám na to niekoľko dôvodov, z ktorých sú niektoré celkom objektívne a niektoré vyslovene subjektívne. Tak napríklad to, že vyzerajú „sexi“ na Nikone Df to je úplne zrejmá skutočnosť, ktorú nikto nespochybňuje. Však? 🙂

DF35mmC
OK, poďme teda na objektívnejšie dôvody, prečo mám rád AF-D „sklá“. Keď postavíte vedľa seba AF-D objektív a najnovší AF-S objektív ekvivalentného ohniska a svetelnosti, zistíte, že ich veľkosť a často i váha sú na rozdielnej úrovni a to výrazne v prospech AF-D objektívov. A to je naozaj objektívnejšia záležitosť. Dá sa pomerať a povážiť. Keď som si vyberal objektív pre dokumentárne a pouličné fotografovanie, zvažoval som každý milimeter i každý gram. Viem dobre, čo to znamená, keď na ulici na niekoho namierite veľký objektív. Poznám to ešte zo svojich reportérskych čias…

A preto som na svoju zrkadlovku zvažoval najlepšiu cestu. Cestu, ktorá by splnila niekoľko požiadaviek na akceptovateľný objektív pre street a dokumentárne fotenie. Už zo zamerania určite viete, že nebudem v dnešnom článku naháňať nijaké rozlišovacie terče, ale že mi v prvom rade pôjde o rýchlosť, presnosť, kompaktné rozmery a prijateľnú váhu. A tam dnešný hrdina nemá konkurenciu. Je malý natoľko, že ho niektorí nazývajú „pancake lens“ (takzvanou palacinkou).

DF35mm

Áno, má oproti súčasnému modelu Nikkor AF-S 35mm f/1,8 G jednu nevýhodu v ostrosti pri veľkých clonách. Ak počítate pixely, s novším modelom budete spokojnejší. Ak sa pozeráte na obsah fotografie a nie na prekreslenie detailov v okrajových častiach obrazu, v Nikone AF-D 35mm f/2 nájdete príjemného, rýchleho a nenápadaného pomocníka na každodenné nosenie. Presne tak. Tento objektív s Nikonom Df strčím do malej brašne a vysmiaty vyrazím fotografovať do ulíc bez obavy z toho, že budem so svojou zrkadlovkou priveľmi nápadný. Neveríte? Pozrite, ako dané kombo pôsobí nenápadne a klasicky. Na ulici ste skôr čudákom alebo fandom klasickej fotografie, ako nepríjemným narušiteľom súkromia.

35mm50mmNikkor AF 35mm f/2 D je o dosť menší aj ako jeden z najmenších G-éčkových objektívov AF-S 50mm f/1,8G.

Telo je vyrobené z kvalitného polykarbonátu v špecifickom AF-D dizajne strednej triedy objektívov. Pôsobí dokonca o niečo solídnejšie ako súčasný AF G model. Samozrejmosťou je kovový bajonet. Pozor objektív nemá vlastný AF motor a je preto plne kompatibilný s fotoaparátmi Nikon od streného D7XXX radu vyššie. Na fotoaparátoch nižších radov ho môžete použiť bez automatického zaostrovania.

DF0_2657

DF0_2725

Filtrová príruba sa pri zaostrovaní vysúva ale neotáča. Pozor, rotuje zaostrovací prstenec. Musíte teda pri práci s AF držať objektív tak, aby ste prstami nezavadzali pohybu prstenca. Rýchlosť zaostrovania je blesková. Naozaj mi rýchlosťou nepripomína obyčajný prevod pomocou rotujúceho čapu, ale skôr ultrazvukový motor „ring type“. Zaostrovanie je pomerne hlučné, ak necháte objektív preostriť z minimálnej zaostrovacej vzdialenosti na nekonečno. V praxi sa to ale nestáva, keďže objektív zaostruje nielen rýchlo, ale aj presne. Málokedy sa stane, že preostrí dozadu za objekt a potom sa vracia. Stane sa to naozaj iba pri nedostatku svetla. Používal som ho pritom na Nikone D300, D3, D800 i Df. Ani na jednom nemal problém spoľahlivo a rýchlo zaostriť na cieľ a to bez ohľadu na to, či stál, alebo sa pohyboval.

DF0_9843

Objektív má závit na filtre vo veľkosti 52mm, čo zaručuje cenovo výhodný nákup príslušenstva. Filtre na objektíve nevinetujú, ani keď ich použijete dva naraz. Ale načo by ste to pravdaže dnes robili? Dnes použijete maximálne polarizačný filter alebo ND filter pre špeciálne efekty. Inak násobiť množstvo filtrov na objektíve nemá zmysel.

DF0_7221
Clona objektívu je zložená zo siedmych obyčajných lamiel. Obyčajných myslím rovného tvaru, ktoré vedia z ostrých svetiel urobiť neobyčajné 14 cípe hviezdice. V kombinácii s dobrou dolnosťou voči protisvetlu je AF-D 35mm veľmi vhodným spoločníkom pri nočných fotografiách, ale aj krajinárskych záberov v protisvetle.

Skreslenie objektívu je mierne súdkovité a chromatická aberácia zvládnutá veľmi dobre.

DF0_7513

DF0_7415Priclonením dostanete vynikajúcu kresbu v celej ploche fotografie.

Dostávame sa k jeho „slabine“ oproti novému objektívu a tou je rozlíšenie. Kresba objektívu je málinko mäkšia na úplne otvorenej clone F2 a pri silnej intenzite svetla. V okrajových oblastiach obrazu a v rohoch je pre optimálnu kresbu potrebné zacloniť na clonu F8 – 11. Stačí ale pricloniť aspoň na F2,2-2,8 a hneď je to lepšie. Osobne používam tento objektív na street a dokument a nikdy som nepocítil problém so slabším rozlíšením. Posledné milimetre v rohoch obrazu ma nezaujímajú. Pre mňa je prioritou kompaktnosť a nenápadnosť. Nechcem týmto povedať, že tento 35mm nemá svoje optické kvality, len to, že v rozlíšení sa novému a trochu svetelnejšiemu objektívu nevyrovná. Jeho kresba je slabšia na veľkých clonách v okrajových oblastiach. Ja som ale rozlíšenie a kresbu nikdy nevnímal ako mínus. Keď fotografujem krajinu, pricloním objektív na clonu F8 a dosiahnem nekompromisnú kresbu aj v okrajoch. Keď fotografujem dokument, extrémny roch ma nezaujíma, aj tak tam nekomponujem nijaké dôležité objekty. Tak čo inak, na krajinu urobíte asi lepšie, keď si kúpite novší model.

Bokeh na 35mm objektíve so svetelnosťou f/2 nikdy nebude úplne hladký alebo výrazný, ale páči sa mi. Je trochu surovší ako u novších modelov so svetelnosťou f/1,8 alebo f/1,4 a práve to ma na ňom fascinuje.

DF0_2736

DF0_2739

S objektívom Nikkor AF 35mm D prežívam už niekoľko sezón a nikdy ma nenechal v štichu. Neobťažuje ma v taške ani pri nosení s fotoaparátom na krku či ramene. Momentálne geniálne ladí s Nikonom Df a je to moje najobľúbenejšie street kombo, ale zároveň aj rodinné kombo pri fotení doma i na rodinných výletoch. Vrelo ho odporúčam všetkým, ktorí hľadáte malý, rýchly a presný dokumentárny či pouličný objektív. Ak chcete maximálne rozlíšenie, siahnite po novších G-éčkových verziách. Ak chcete rýchlosť a kompaktné rozmery, toto je objektív pre vás.

DF0_9886

DF0_1960

Zdieľaj

4 komentáre

  1. Pěkně napsané. Ano z fotografování má být radost a dobrý pocit. Ty počty pixelů, vinětace atd. jsou až někde na druhém, či dalším místě. Docela mě mrzí, že jsem kdysi v euforii po tom nejnovějším a též v důsledku „propagandy“, že prostě pro digi čipy jsou tyhle letité objektivy k ničemu, prodal právě tenhle objektiv, ale také 50/1,4 D – a teď mám Nikon Df, kterému by hrozně „slušely“. Tak aspoň užívám bazarový 28-105/3,5-4,5 D. Samozřejmě k D 810 užívám ta nejnovější skla, ale to je jiná kapitola.
    Julo, srdečne ťa pozdravujem.

  2. Neuvazuje sa o podobnej recenzii na DX 35mm f/1,8G? Predsa len, ked ho vsetci recenzovali, tak tu este neboli 24MPx zrkadlovky bez AA filtra. A tiez by sa dali doplnit skusenosti s pouzivania na FF. Na nasej D600 s nim fotim celkom v pohode…

  3. Mluvíš mi z duše. Tenhle objektiv nosím všude, jsem chodec a poutník. Kdysi jsembna zádech tahal 15 kg fototechniky (24-70/2.8, 70-200/2.8, 14-24/2.8 apod.) , dnes nosím právě jen tento univerzál a k němu delší, ale taky malý a lehký 135/3.5. Fotky jsou z bich skvělé, mají svého ducha…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *