Nádherný Island v 8K kvalite nasnímaný najnovším Nikonom D850

Pred niekoľkými týždňami sme sa konečne dočkali dlho očakávaného Nikonu D850. Kto ho vyskúšal, vie, že čakanie sa vyplatilo. Už čoskoro sa pokúsim o tom presvedčiť aj vás tu na Nikonblogu svojou recenziou. Priznám sa ale, že kvality 850-ky pri snímaní timelaps som neotestoval. Vlastne sám som to zatiaľ neskúšal, preto som rád, že vám môžem sprostredkovať výsledky práce Lucasa Gilmana, Nikon ambasádora z USA, známeho dobrodružného fotografa a filmára.

Lucas Gilman dostal s predprodukčnými vzorkami D850-ky aj špeciálnu úlohu. Jeho pozornosť sa mala upriamiť najmä na produkciu timelaps sekvencií.

Na otestovanie 8K videa si vybral Island. Ako hovorí, komprimovaním dlhého časového úseku do krátkeho videa vidíme krásu prírody v pohybe, interakciu mrakov a vetra, vĺn a prílivu, prácu prírody a jej vplyv na krajinu. Dokážeme sledovať obrovskú rozmanitosť nasnímaného miesta. A preto Island. Pre pohyby, ktoré možno sledovať na každom mieste, pre mikroklímu, ktorá poskytuje vizuálnu rôznorodosť v krátkom časovom slede na malom území.

Model D850 produkuje timelaps sekvencie v 4K s možnosťou až 8K rozlíšenia. Pri 4K je výroba videa „interná“. Fotoaparát nasníma jednotlivé zábery, ktoré pospája do videa. Vytvorí výstup, ktorý je možné prehrať na displeji aparátu, alebo súbor preniesť do počítača a v prípade potreby ho v počítači upraviť. Pri snímaní v 8K rozlíšení fotoaparát ukladá jednotlivé snímky, pre pospájanie obrázkov do sekvencií je potrebné výstupy softvérovo spracovať programom na to určeným.


Benefity D850 a ich využitie pri časozbere
D850 vďaka vysokému rozlíšeniu a užitočným funkciám umožnil zachytiť a vytvoriť video z fotografií s podrobnými detailami, hĺbkou a vernosťou farieb.
Gilman nasnímal viac ako 12 000 RAW 14-bitových fotografií dvoma predprodukčnými D-850kami. 8K video je fotoaparátom snímané na 45,7 Mpx snímač so zabudovaným intervalovým snímaním. Vďaka týmto parametrom fotoaparátu je každý jednotlivý obraz z časozberu v dostatočnej kvalite, aby mohol použitý na kvalitnú veľkoformátovú tlač.


Za veľký prínos D850 považuje funkciu vyváženia expozície, ktorá vo výslednom videu eliminuje blikanie svetla medzi jednotlivými obrazmi.
Voľbou režimu tichej uzávierky sú odstránené vibrácie spôsobené neustálym sklápaním zrkadla, obraz je vďaka tomu ostrejší a šetrí sa energia batérií a hlavne samotná závierka fotoaparátu. Pri klasickom timelaps snímaní neustálene pracuje zrkadlo. Sklápa a vyklápa sa pri každej snímke, podobne sa otvára a zatvára mechanická závierka fotoaparátu. V režime e-závierky pracuje elektronická uzávierka. Pri prvej snímke sa sklopí zrkadlo, uzávierka zostáva otvorená a zábery sú fotografované elektronicky odčítaním signálu zo senzora.

Lucas využil aj Focus Peaking pri zaostrovaní statických záberov, ktorým sa ubezpečil o správnom zaostrení objektov predtým, ako spustil sekvenčné snímanie. Je to užitočná vizuálna pomôcka, ktorá nás uistí, že čo má byť ostré, ostré je a prispieva tak k dokonalejšiemu výsledku.

Dva a pol minútové time-laps video Lucasa Gilmana z Islandu nasnímané predprodukčným modelom D850. Video môžete sledovať aj v plnom rozlíšení 4320p / 8K.

Zdroj:
petapixel.com/
www.nikonusa.com

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *