Móda a divoká príroda: noví inšpiratívni autori medzi Nikon ambasádormi

Tvorivé podnety, inšpiratívne rady a tipy. Noví autori do “rodiny ambasádorov” Nikon.

Dvaja čerství Európski ambasádori Nikon – Marsel van Oosten a Marie Bärsch nám prinášajú nové inšpirácie. Nikon podporuje autorov so zaujímavými projektmi a ambasádori na oplátku reprezentujú značku. A aká je lepšia prezentácia pre výrobcu fototechniky ako krásne fotografie?


Marsel van Oosten a jeho krehká príroda

Marsel van Oosten pochádza z Holandska a začiatky jeho kariéry sú spojené s reklamou. Pracoval na propagácii holandskej organizácie na ochranu prírody, ktorej cieľom je rozvíjať vzťah a lásku ľudí k prírode a ich záujem o životné prostredie. Môžno aj vtedy začali vznikať základy jeho budúcej vášne. Fotografovanie bolo v tom čase pre Marsela únikom zo sveta reklamy. Keď odcestoval do Tanzánie a v Národnom parku Serengeti mal možnosť vidieť, stretnúť a fotiť divoké zvieratá pochopil, že toto je jeho ďalšia cesta. Zanechal dovtedajšiu prácu a začal sa naplno venovať fotografovaniu.

Akvakultúra v meste Fujian, Čína ©Marsel van Oosten
Nikon D5 | 1/250 s | f/11 112 mm | ISO 800 | AF-S NIKKOR 80 – 400 mm f/4,5 – 5,6G ED VR

Marsel komentuje:

„Moje obrazy sú osobnou, umeleckou interpretáciou prirodzeného sveta. Kým sme na planéte, je dôležité si uvedomiť, že je krehká. Dúfam, že moje obrazy spôsobia, že ľudia ocenia prirodzené zázraky nášho sveta a vytvoria viac povedomia o dôležitosti jeho zachovania, a to pre nás samých aj pre budúce generácie.”

Divoká príroda sa stala pre Marsela druhým domovom. Južná Afrika sa miestom, kde trávi každoročne veľa času, cestuje a zachytáva obrazy prírody našej nádhernej planéty. Jednoduchosťou a čistotou svojich snímok necháva vyniknúť svoje objekty.

Marselove obrazy visia v galériách a múzeách po celom svete a je nositeľom viacerých celosvetových významných fotografických ocenení.

Čo hovorí Marsel o svojej technike?

Nikon D850
D850 je veľmi všestranný fotoaparát a je srdcom každej mojej snímky. Má dokonalú kombináciu rozlíšenia, rýchlosti a citlivosti na svetlo, vďaka čomu je mimoriadne všestranný a vhodný pre mnohé oblasti fotografovania. V závislosti od objektu a podmienok často používam fotoaparát D850 pri fotografovaní prírody aj divokých zvierat. Je to absolútny základ mojej výbavy a bez neho by som nešiel nikam.

Tučniak bradavičnatý, Antarktída ©Marsel van Oosten
Nikon D850 | 1/2 000 s | f/11 195 mm | ISO 500 | AF-S NIKKOR 180 – 400 mm f/4E TC1,4 FL ED VR

Nikon Z 7
Používanie fotoaparátu Z 7 bolo pre mňa úplne novým zážitkom. Jeho veľký priemer bajonetu (55 mm) znamená, že dokáže využiť veľmi veľa svetla, čo je ideálne pri fotografovaní prírody – najmä vtedy, keď nemáte svetlo, s ktorým pracujete, pod kontrolou. Okrem toho mám veľmi rád pocit ľahkosti fotoaparátu Z 7. Rýchlo sa stal fotoaparátom, ktorý vždy beriem so sebou, pretože môžem. Je veľmi kompaktný a v mojej brašni sa preň vždy nájde miesto.

Nikon D5
Fotoaparát D5 bol môj hlavný fotoaparát pri snímaní voľne žijúcich zvierat. Umožňuje snímať rýchlosťou až 12 snímok za sekundu a automatické zaostrovanie so sledovaním objektu a hľadáčik s dobrou viditeľnosťou sú obzvlášť praktické funkcie pri snímanie objektov, ktoré menia smer, napríklad pri fotografovaní vtákov v lete. Je tiež veľmi robustný, a preto je to fotoaparát, po ktorom siahnem, keď viem, že podmienky budú veľmi náročné. Či už to bude silná piesočná alebo snehová búrka so silným vetrom – fotoaparát D5 prežije!

NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S
Spojenie nového objektívu od spoločnosti Nikon pre systém mirrorless s fotoaparátom Z 7 som si naozaj užil. Zatiaľ som ich testoval na rôznych miestach, od ľadovcov v Antarktíde až po africkú savanu. Najpôsobivejší je ultra široký bajonet Nikon Z, ktorý umožňuje objektívu zachytiť viac svetla v celom obrazovom poli. Finálny obraz je ostrý od okraja po okraj a má živé farby. Objektívy Nikkor Z si určite vezmem na svoje ďalšie expedície.

Miestny taxi bicykel na Madagaskare ©Marsel van Oosten
Nikon Z 7 | 1/640 s | f/8 52 mm | ISO 64 | NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S

AF-S NIKKOR 14 – 24 mm f/2,8G ED
Práca s objektívmi so zoomom umožňuje byť pri snímaní kreatívny. Vďaka superširokému zornému poľu objektívu 14 – 24 mm v kombinácii s vysokou svetelnosťou f/2,8 je tento objektív mojím hlavným objektívom pri fotografovaní nočných snímok, čo je ideálne na snímanie krajiny. Či už je to fotografovanie Mliečnej dráhy alebo snímanie časozberných videosekvencií, tento objektív je vždy moja prvá voľba!

AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8G ED
Objektív 24 – 70 mm je ďalšou stálicou pri fotografovaní krajiny. Jeho konštantná clona f/2,8 z neho robí skutočne všestranný objektív schopný snímať v rôznych podmienkach a prinášať vždy výnimočnú ostrosť, farbu a kontrast. Je absolútne nevyhnutnou súčasťou mojej tašky s výbavou.

AF-S NIKKOR 70 – 200 mm f/2,8G ED VR II
Objektív 70 – 200 mm je jedným z mojich obľúbených objektívov. Je ostrý ako britva a ponúka ohromnú flexibilitu, čo sa týka ohniskových vzdialeností. Rád ho používam pri fotografovaní krajiny, keď chcem izolovať niektoré prvky alebo stlačiť perspektívu. Rovnako rád ho používam na fotografovanie voľne žijúcich zvierat, keď chcem zahrnúť do fotografie aj kúsok životného priestoru zvierat a vytvoriť snímky krajiny s jej obyvateľmi.

Tučniaky na Antarktickom polostrove ©Marsel van Oosten
Nikon D810 | 1/1 000 s | f/9 150 mm | ISO 1600 | AF-S NIKKOR 70 – 200 mm f/2,8G ED VR II

AF-S NIKKOR 180 – 400 mm f/4E TC1,4 FL ED VR
Toto je pre mňa nepochybne najdôležitejší objektív na snímanie divokej prírody. Má rýchle a presné automatické zaostrovanie, je veľmi ostrý a má úžasnú ohniskovú vzdialenosť. Prepnutím prepínača ho môžem premeniť na objektív s rozsahom 250 – 560 mm kedykoľvek, keď potrebujem dlhšiu ohniskovú vzdialenosť – takže aj keď zviera odchádza preč odo mňa alebo prichádza smerom ku mne, môžem jednoducho zachovať jeho rovnakú veľkosť v rámci obrazového poľa. Obrázky sú vždy ostré a každá pohyblivá časť tubusu objektívu je utesnená, takže je ideálny do drsného počasia a náročného vonkajšieho prostredia.

Inšpirujte sa na stránkach nikon.sk fotografickými tipmi Marsela van Oostena.

 


Marie Bärsch

Marie fotí krásne ženy a robí to skvele, veď magazíny ako VOGUE, Women’s Health, ELLE a Harper’s Bazaar, pre ktoré pracuje si vyberajú to najlepšie pred aj za objektív. Exotické prostredie, atmosféra, nálada, prirodzená krása a ženskosť sú jej rukopisom.

VOGUE ©Marie Bärsch
Nikon D850 | 1/4 000 s | f/1,4 105 mm | ISO 200 | AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED

Začalo sa to, keď vzala do ruky fotoaparát, vyskúšala fotografovanie, bavilo ju to a z jej aparátu vychádzali čoraz lepšie snímky. Módna a beauty fotografia sa stala jej prácou aj vášňou.

Marie hovorí:

„Mojou víziou je prostredníctvom estetiky zachytiť krásu ľudí, prostredia a najmä svetla, ktoré poskytuje iný pohľad. Byť jedným z najzaujímavejších rozprávačov a umelcov v Európe je skutočnou výsadou.”

Čo hovorí Marie o svojej technike?

Nikon D850
Model D850 je stelesnením zmeny. Moja práca je o vytváraní snímok, ktoré ukazujú krásu prostredníctvom jednoduchej estetiky. Model D850 ponúka rozlíšenie 45,4 Mpx a obrazový výkon, ktoré sú potrebné na jej zachytenie. Zaručuje úroveň ostrosť potrebnú pre redakčné snímky, ktoré sa často zväčšujú pri reklamných kampaniach alebo sa objavujú v tlačených časopisoch.

Nikon Z 7
Nedávno som otestovala nový model Z 7 počas úžasného fotografovania v Južnej Afrike a bola som naozaj ohromená. Mimoriadne široký bajonet vnáša do práce so svetlom novú dynamiku ideálnu pre ľudí ako ja, ktorí radi experimentujú s expozíciou a clonou. Plnoformátové rozlíšenie 45,7 Mpx s technológiou priameho osvetlenia fotodiód prináša úžasnú ostrosť snímok, ktorá je ideálna pre krásne portréty alebo módne snímky na vysokej úrovni. Tento fotoaparát je nepochybne novým základom môjho vybavenia.

Danika ©Marie Bärsch
Nikon Z 7 | 1/125 s | f/5,6 105 mm | ISO 800 | AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2,8G IF-ED

Nikon Z 6
Počas tohto fotografovania v Afrike som mala aj to šťastie, že som mohla otestovať možnosti fotoaparátu Z 6. Fotoaparát Z 6, ktorý sa pýši podobnými výhodami ako fotoaparát Z 7, pokiaľ ide o svetlo a kvalitu snímok, má vďaka svojim úžasným možnostiam snímania videa v rukáve ďalší trik. Môžete zaznamenávať plnoformátové videosekvencie s rozlíšením 4K/UHD, ktoré obsahujú jemné detaily, a vytvárať tak čisté a prirodzené videosúbory.

NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S
Bajonetový adaptér FTZ znamená, že fotoaparáty mirrorless môžete používať s existujúcimi objektívmi s bajonetom F, čo je skvelé na experimentovanie. Spárovaním fotoaparátov Z 6 a Z 7 s novými objektívmi radu S však pozdvihnete svoje snímky na vyššiu úroveň. Nemyslela som si, že by som si niečo mohla obľúbiť viac ako moje objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a svetelnosťou f/1,4, ale jas a detaily tohto objektívu umožňujú zachytiť objekt ako súčasť okolitého prostredia pri akomkoľvek dostupnom svetle. Skutočné stelesnenie zmeny.

NIKKOR Z 35 mm f/1,8 S
Vždy som bola obrovským fanúšikom ohniskovej vzdialenosti 35 mm, ktorá umožňuje vybrať si širší záber bez straty intimity. Tiež sa mi páči, že automatické zaostrovanie je veľmi tiché a v kombinácii s tichými mirrorless fotoaparátmi to znamená, že vás pri snímaní neruší neustále „cvakanie fotoaparátu“. Tento objektív sa mi páči hlavne pri snímaní videa, pretože prostredníctvom tieňov a svetlých častí poskytuje neuveriteľnú hĺbku.

NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S
Doteraz som sa pri väčšine svojej práce zvykla spoliehať na objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, ale zistila som, že nový objektív so zoomom radu S, ktorý má rozsah ohniskovej vzdialenosti 24 – 70 mm, je skvelou voľbou na všestranné použitie. Či už zachytávate okamihy pri slabom svetle, keď slnko začína zapadať, alebo pôsobivejšie snímky za bieleho dňa, tento objektív vám umožní získať potrebné detaily, hĺbku a farbu. Zistila som, že najkratšia zaostriteľná vzdialenosť 0,3 m je skvelá pri snímaní krásy zblízka, keď zaostrujem na oči alebo pery modelky.

Viv, Nemecko ©Marie Bärsch
Nikon Z 7 | 1/1 000 s | f/1,4 105 mm | ISO 250 | AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED

AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED
Pracujem hlavne s objektívmi s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, ktoré poskytujú kvalitu potrebnú pre redakčnú prácu. Navyše som často dosť blízko pri modelke, ktorú snímam – vtedy nepotrebujem objektív so zoomom. Tento objektív je podľa mňa ideálny na fotografovanie portrétov. Jeho ohnisková vzdialenosť 105 mm v kombinácii s krátkou zaostrovacou vzdialenosťou mi pomáhajú vyplniť obrazové pole a zaistiť nádhernú a vernú reprodukciu každej časti tváre modelky.

AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2,8G IF-ED
Tento objektív a AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED sú moje úplne najobľúbenejšie. Tento objektív je skvelý najmä na fotografovanie makrosnímok povedzme očí alebo pier modelky celkom zblízka. Reprodukčný pomer 1 : 1 zaisťuje, že obraz v hľadáčiku je zhodný s realitou, ktorú mám pred sebou. Stabilizácia obrazu (VR) tiež umožňuje snímať z ruky bez rizika rozmazania, čo je môj obľúbený spôsob práce.

Rasika a Samira, Bombaj ©Marie Bärsch
Nikon D850 | 1/800 s | f/2,8 105 mm | ISO 100 | AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2,8G IF-ED

AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G
V mojej výbave nezvykne chýbať 35 mm objektív. Je to skvelý objektív na náročné použitie, ktorý opäť zachytáva tú správnu úroveň ostrosti a kvality potrebnú na krištáľovo čistú reprodukciu tváre, oblečenia alebo doplnkov modelky, a to aj pri slabom svetle.

AF-S NIKKOR 85 mm f/1,4G
Tento objektív si zvyknem vybrať, keď chcem dosiahnuť trochu jemnejšiu snímku s krásne rozostreným pozadím (bokeh). Je to naozaj spoľahlivý objektív na fotografovanie portrétov alebo štúdiové fotografovanie s ultrazvukovým zaostrovacím motorom (SWM), ktorý mi pomáha nerušene snímať modelky zblízka.

AF-S NIKKOR 28 mm f/1,4E ED
Veľmi sa mi páči kontrola nad estetikou snímky, ktorú mám vďaka ohniskovej vzdialenosti 28 mm. Poskytuje flexibilitu, ktorá umožňuje pracovať takmer s ľubovoľným dostupným svetlom bez straty optického výkonu. Znamená to, že či už snímam pri jasnom dubajskom slnku alebo vo vlhkých podmienkach Kapského Mesta, konečný výsledok bude mať vždy ostrosť od okraja po okraj.

Inšpirujte sa fotografickými na stránkach nikon.sk fotografickými tipmi Marie Bärsch.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.