Lucie Vysloužilová a Robin Bennett o natáčaní videoklipu so Z 9 v New Yorku

Nie nadarmo sa fotografovaniu a natáčaniu videa hovorí slobodné povolanie. To sa proste slobodne vyrazíte tvoriť do New Yorku, a pretože sa zhodou okolností kamarátite s Benom Cristovaom, spojíte to s natáčaním hudobného klipu k jeho novej doske. Že vám v tom Ben dá úplnú slobodu, je jasné. Znie vám to ako utópia? Nie, tento príbeh sa skutočne stal a rozprávať o ňom budú čitateľom Nikonblogu jeho aktéri, Lucie Vysloužilová a Robin Bennett.

Rozhovor s Lucií Vysloužilovou a Robinom Bennettom

Aby som povedal pravdu, tak jediné, čo o pozadí vzniku klipu Bena Cristovao viem – a to ešte zo zdrojov typu „jedna pani povedala“ – je, že to celé vzniklo tak nejak spontánne. Ako to teda bolo v skutočnosti?
Lucie:
 Tak to tá jedna pani hovorila pravdu 🙂 My sa s Benom dlho poznáme, sme kamaráti, často pre neho fotím. Koncom jari som mu pri káve hovorila, že sa chystáme do New Yorku a on prišiel s nápadom, že by sme tam mohli k jeho novému albumu spoločne natočiť klip a nafotiť promo fotky. Spýtal sa, či by bol Robin ochotný to natočiť a režírovať. Slovo dalo slovo a boli sme dohodnutí. Ben dal na výber z dvoch pesničiek, spoločne sme sa zhodli na piesni Tohle bude bolet. Dohodli sme si záležitosti okolo stylingu, Robin začal pracovať na scenári, produkčnom pláne a tak ďalej. Spoločne sme sa dohodli, že v klipe bude s Benom hrať modelka, pretože text je predsa len o vzťahu dvoch ľudí.

Ak tomu dobre rozumiem, tak vy ste sa chystali do New Yorku a zhodou okolností tam letel i Ben…
Robin:
 Nie, my sme tam pôvodne mali letieť sami, ale Ben sa toho chytil, takže sme to spojili.
Lucie: My sme tam od korony neboli, New York bol dopredu plánovaný a Ben sa rozhodol, že tam na štyri dni priletí za nami, aby sme tam natočili klip.

Ospravedlňujem sa za svoju nedôvtipnosť 🙂 Ale ešte raz či som to správne pochopil. Vy ste na tomto klipe nerobili len foto a video, ale všetko…
Robin:
 Presne tak. Od nápadu po styling, cez produkciu, strih, grading – všetko sme robili my. Ja som točil na Nikon Z 9, Lucie fotila Nikonom Z 6II.
Lucie: Niečo málo i na Z 9, a tiež som fotila na kinofilmový Nikon FM2.

Foto: Lucie Vysloužilová

Keď sme pri technike, tak pri nej zostaňme. Aká je „Zet deviatka“ na video, Robine?
Určite je skvelé rozlíšenie 8K. Pretože výsledné video bolo renderované do 4K, mal som v postprodukcii veľkú voľnosť pri orezoch, priblížení, v elektronickej stabilizácii… Plus Nikon Z 9 dokáže točiť do N-logu, takže sa potom omnoho lepšie pracuje pri gradingu, farbení. Netreba mať ani pripojený externý rekordér, všetko to zvláda ukladať na kartu.

Predpokladám, že klip takéhoto „živého“ speváka, sa točí prevažne z ruky, respektíve na nejakom gimbale…
Robin: 
Áno, všetko bolo z ruky. Foťák som mal na Flycame čiže mechanickom glidecame s protizávažím dole. Nebol to elektronický motorový stabilizátor typu Ronin.

Klip Tohle bude bolet má tri minúty. Koľko surového materiálu sa nazbiera pri natáčaní?
Robin: 
Viac ako desaťnásobok. Odhadom zo všetkých lokácií okolo 35–40 minút záznamu s tým, že som si dosť strážil, aby som nenatáčal úplne zbytočne.

A Lucie? Koľko fotografií si spravila?
Asi 2 500 fotiek. Z toho je finálnych… dvadsať. Možno tridsať. Ale i keď je ten pomer voči videu horší, práca s výberom fotiek je omnoho menej náročná ako finálny strih videa.

Foto: Lucie Vysloužilová

Ešte k natáčaniu na Nikon Z 9. Ten má okrem iného tiež výhodu veľkej kapacity akumulátora. Ako si z tohoto pohľadu viedol na pľaci?
Robin:
 Mali sme len jednu baterku, ale nikdy sme sa nedostali do úzkych. Nespomínam si, že by sa pri natáčaní dostal ‚do červenej‘. Samozrejme pri prejazde medzi lokáciami som priebežne dobíjal.

Ono to naviac boli asi krátke sekvencie, však?
Robin: 
Presne. Najviac času zabrali presuny medzi lokáciami, obhliadka a nachystanie scény… potom sa najprv točili synchrá – zábery na hudbu z klipu, alebo sa točila tá čiernobiela dejová linka s Benovou hereckou partnerkou.

Aké ste používali objektívy k natáčaniu klipu?
Robin:
 Mali sme so sebou tri pevná sklá NIKKOR Z so svetelnosťou f/1,8 – 24 mm, 35 mm a 50 mm, plus zoom NIKKOR Z 24–70 mm f/2,8 S. Na ten som ale netočil, Lucie s ním fotila.

Ostrili ste ručne alebo autofokusom?
Robin:
 Autofokusom. Na Flycame sa dosť dobre ručne ostriť nedá. Pokiaľ človek potrebuje preostrovať v záberu, je nutné zapnúť AF. Mal som aktívne pomalé doostrovanie a fungovalo to bezchybne. Zároveň som mal pre kontrolu zapnutý focus peaking a po natočení som zábery samozrejme starostlivo kontroloval.

Používali ste nejaký náhľadový monitor?
Robin:
  Všetko som točil cez displej Nikonu Z 9. S monitorom je na stabilizátore tiež trochu problém. Bol to taký ľahký setup do mesta. Všetko, čo tam nemuselo byť, tam nebolo, aby sme sa mohli rýchlo presúvať po meste. Tým, že som točil do N-logu, nemusel som riešiť ani vyváženie bielej.

Foto: Lucie Vysloužilová

Teraz mi napadá – vy ste vôbec neriešili zvuk?
Spolu:
 Nie.
Robin: V tomto je natáčanie hudobných klipov jednoduchšie. Pokiaľ by sme nahrávali i zvuk, tak by sme to sami nezvládli. Bez zvukára to dosť dobre nejde. Takto nám stačil bluetooth repráčik, z ktorého sme púšťali hudbu, keď sa točili synchrá a samotná hudobná zložka sa do videa pridala až v strižni.“

Keby ste mali Nikon Z 9 porovnať s konkurenciou – myslím pre natáčanie videa – ako na tom je?
Robin: 
Čo sa týka DSLR kamier, tak za mňa je to najlepšia vec, na ktorú som točil. Nikon Z 9 je o level vyššie. Teraz sa to už chová skutočne ako kamera, rozlíšenie je skvelé, skrátka vo všetkých smeroch vynikajúce.

Ešte sa vrátim k produkcii klipu. Je to teda tak, že ste „na pľaci“ boli len vy dvaja plus Ben a Nzinga Young, ktorá v klipe hrá? Čo stylista a ďalší?
Lucie:
 Je to tak. Vynikajúci stylista Zdeněk Marek pripravil kompletný styling v Prahe, aby to potom Ben viezol v kufri do New Yorku.

Takže to bolo tak trochu „punkové“ natáčanie. Žiadny veľký štáb, žiadne reflektory, zastavená doprava v New Yorku… 🙂
Lucie:
 Je to tak. Svetlo bolo čisto prirodzené i pri fotení. Ono v New Yorku alebo všeobecne v ‚štátoch‘ je akoby iné svetlo. New York je špecifický v tom, že sa tu svetlo rôzne odráža od protiľahlých budov, takže ja vždy využívam prirodzené svetla, ktoré tam je a nikdy umelo nedosvecujem. Maximálne tak odraznou doskou. Je ale pravda, že zrovna, keď sme natáčali, bolo skôr pochmúrne, takže tie fotky majú i takú atmosféru, sú viac náladové ako rozsvietené.
Robin: Ono ani nebolo dosť času a ani rozpočet na nejakú veľkú produkciu. Klip je vizuálne postavený hlavne na stylingu a na tom, že je to točené v New Yorku. I keď zároveň sme nechceli, aby z toho to mesto vyznievalo prvoplánovo. Sú tam zábery z metra, väčšina sekvencií je ale točená niekde pri stene.

Ako dlho celé natáčanie trvalo? Koľko natáčacích hodín alebo dní?
Lucie:
 Dva natáčacie dni a odhadom desať až dvanásť hodín čistého času. Plus prejazdy medzi lokáciami, vyberanie stylingu a všetky ďalšie veci okolo.

A v strižni?
Robin: Na strihu som nechal, keď to všetko spočítam, asi desať dní. Naviac od Bena prišla požiadavka na pridanie textu pesničky do videa. Nechcel som to urobiť klasicky formou titulkov, takže som text napísal na biele dosky, natočil ich a potom som text vkladal ako ďalšiu vrstvu do videa cez obraz natočený v New Yorku.

Foto: Lucie Vysloužilová

Lucie, aký typ fotiek si vlastne k tomu klipu robila? Backstage snímky z natáčania?
Nie. Robila som promo fotografie, artové, fashion fotky. Ono i to video je taký artový koncept, takže fotky s tým korešpondujú. Ben ich potom používa ako svoje promo ku klipu.

Na záver budem trochu robiť pavlačovú „drbnu“. Ja som v New Yorku nikdy nebol, ale zaujíma ma, ako sa natáča hudobný klip v uliciach slobodnej a predsa konzervatívnej zeme ako je USA? Stalo sa vám, že by vás napríklad kontrolovala polícia alebo niečo podobné?
Spolu:
 Vôbec! Nič také.
Robin: Keď to poviem úplne otvorene, tak tam nikoho nezaujímate. Keď pôjdete po New Yorku, tak za deň stretnete desiatky skupiniek, ktoré sú nejakým spôsobom zvláštne. Ľudí, ktorí tam žijú, to vôbec neprekvapuje, sú na to zvyknutí.
Lucie: Pokiaľ to robíš ako my – s minimálnym štábom, bez svetiel, bez rozruchu, tak si ťa nikto ani nevšimne. Párkrát sa nám stalo, že sme boli medzi budovami, napríklad kúsok od Ground Zero a prišla sekuriťáčka s tým, že tam nemôžeme byť, pretože je to súkromný pozemok. Ale i to je výnimka.

Lucie a Robine, ďakujem veľmi za príjemný rozhovor!

Lucie Vysloužilová & Robin Bennett

Lucie a Robin, partneri a kolegovia, majú v společnom portfóliu niekoľkoročnú spoluprácu od fotenia a natáčania komerčných zákaziek, pracovných ciest po celom svete, až po tvorbu osobných kreatívnych projektov. Jednou z obľúbených lokácií, kam sa pravidelne vracajú za prácou, odpočinkom i pre načerpanie inšpirácie, je New York.

www.lucephotography.cz | robincbennett.webflow.io

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *