Koľko vydrží uzávierka fotoaparátu? Timelapsy Tomáša Hulíka

Prednedávnom som na Youtube natrafil na videoklip kapely Korben Dallas. Klip vlastne timelapsom z dielne Tomáša Hulíka. Tomáš je Nikon ambasádorom, o ňom a jeho projektoch sme viackrát písali. Taktéto uplatnenie timelapsu v praxi ma prekvapilo a zaujalo, a tak som sa rozhodol skontaktovať s Tomášom a povypytovať sa naň.

Tomáš, ako si sa ty, ktorý si väčšinou zašitý v prírode a tvoríš buď prírodopisné alebo dokumentárne filmy a fotografie, dostal k spolupráci s Korben Dallas?

Prednedávnom, keď som fotografoval orlov, supov, vlkov a šakalov v Bulharsku, si “Korbeni” všimli moje fotografie a páčili sa im. Oslovili ma, aby som pre ich pesničku nenatočil klip. Pôvodne mal byť o zvieratkách. Spolu sme si vypočuli pesničku a nakoniec sme sa zhodli, že zvieratá sa do pesničky nehodia. Napadlo mi, či nepoužiť zábery premien nad našim hlavným mestom. Pustil som niekoľko ukážok timelapsov, ktoré robím pre nový film a oni boli nadšení. Ihneď sme sa dohodli.

Plných šesť a pol minúty sme chceli dať na jeden záber tak, aby sa divák pritom nenudil. Bola to výzva.

©Tomáš Hulík

Predpokladám, že si nepoužil timelaps zaradom ako bol nafotený, ale že si vystrihol tie najzaujímavejšie svetelné situácie.

Áno, presne tak. Veľa záberov, v ktorých sa nič zaujímavé nedialo, alebo boli pre totálnu hmlu alebo tmu nepoužiteľné, sme samozrejme odstránili. Je to timelaps vybraný z vyše 2 miliónov fotografií, ktoré boli počas takmer dvoch rokov snímané sponad Bratislavy, konkrétne z Kamzíka.

Ako je možné, že tie zábery úplne sedia? Ani raz ste fotoaparátom nepohli?

Áno, pohli a spôsobili sme tým vrásky strihačovi, ktorý to potom prácne musel na seba napasovať. Ale vzhľadom na obrovské rozlíšenie 8K, do ktorého som fotografoval, to nie je na kvalite nijako badať. Je tam obrovský priestor nielen na takéto malé posuny, ale aj na väčšie výrezy.

©Tomáš Hulík

Akú techniku si pri fotení timelapsov používal? Ako si ju napájal, predpokladám, že si nechodil niekoľkokrát denne vymieňať batérie.

Samozrejme aparáty boli celý čas na sieťových zdrojoch. Boli to 36 Mpix Nikony, či už staršie D800, D800E alebo novšie D810.

Ako si s takou záťažou poradili závierky?

Závierky vydržali neskutočné množstvo záberov. Konkrétne u D800 a D810 sú testované na 200 000 cyklov (spustení), no neznamená to, že po 200 000 obrázku sa závierka pokazí. Najmenej vydržala závierka v jednej z D810. Dožila po úctyhodných 870 000 záberoch, ďalšia odišla dokonca pri 1 330 000 záberoch. Pritom niektoré stroje zbierali zábery aj niekoľko týždňov vkuse s frekvenciou každých 7s jeden záber. Ostatné ešte stále fotia s nábehom k 1 000 000 cvakov.

©Tomáš Hulík

Vravíš, že tento a iné timelapsy by mali byť súčasťou nového filmu. Prezradíš nám viac?

Je to nový film o Slovensku, ktorý chystám a bude sa volať Prítomná minulosť. Budú v ňom kombinované ďalšie timelaps zábery aj z Vysokých či Nízkych Tatier. Veľa celkových záberov sme do filmu prebrali od kamarátov, ktorí sa tomu dlhodobo venujú. My sme okrem spomínaných inštalácií na Kamzíku, Štrbskom plese či Chopku vytvárali detailné timelapsy z pamiatok. Napríklad ako svetlo prechádza vitrážou, či putoje po kostoloch, krásne modeluje nejakú sochu alebo architektonický detail.

Film nebude celý z timelapsov, ale bude ich v ňom pomerne veľa.

Koľko fotoaparátov a objektívov si pri natáčaní a tvorení tohto filmu použil?

Bolo to niekoľko Nikon D810, D800E i D800 a množstvo objektívov. Boli to staršie objektívy, ktoré som sa neobával až tak nechať na opustených miestach. Použil som dokonca niekoľko AF-D objektívov starých niekoľko desaťročí, napríklad Nikkor AF-D 35-70 f/2,8. Na timelaps sa hodia aj manuálne objektívy, keďže sú kvalitne spracované a po prvom manuálnom zaostrení ho skvele držia.

©Tomáš Hulík

Máme sa teda na čo tešiť. Kedy sa bude dať vidieť tento nový film zameraný na históriu a pamiatky Slovenska?

Film je už zostrihaný, teraz sa ozvučuje, no odhad je, že bude hotový a vysielaný začiatkom budúceho roka.

Dáš ešte nejakú súhrnnú štatistiku, čo to znamená snímať timelapsy po celom Slovensku?

4 fotoaparáty boli stabilne nainštalované na dlhodobé snímanie. Jeden nad Bratislavou, dva v Nízkych a jeden vo Vysokých Tatrách. Niekoľko ďalších rozmiestnených len na nejaký čas. Všetky fotoaparáty boli napojené na sieť a dali sa na diaľku ovládať a kontrolovať z mobilu alebo počítača, aj sťahovať z nich fotografie. Celkovo nafotených cca. 5 miliónov fotografií, ktoré zaplnili 16 8TB harddiskov.  80 000 km po Slovensku, história od Slovanov po súčasnosť.

To si myslím, svedčí o všetkom. Tešíme sa na film a ďakujem za rozhovor.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentár

  1. Ahoj, chcel by som sa opytat, ci niekde je aj lepsia kvalita ako tato youtube verzia (2160p), tam to vyzera na 8 bit farby(okolie 3:30 katastrofa), a inak tak nadherny timelapse…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.