Klára Kolouchová, Petr Jan Juračka a Nikon na K2!

Britský zememerač T. G. Montgomerie označoval najvyššie vrcholy pohoria Karakoram na pomedzí Pakistanu a Číny. Päť najvyšších vrchov označil skratkami K1-K5 (K od pohoria Karakoram). Ostatné hory boli po čase premenované, jediná K2 si zachovala toto označenie dodnes. Je to navyše veľmi symbolické, lebo ide o 2. najvyššiu horu sveta (8611 m n.m.) po Mt. Evereste (8848 m n.m.). K2 sama o sebe nemá veľmi lákavú štatistiku, na jej vrchol sa dostalo násobne menej ľudí ako na Mt. Everest. Percentuálne je miera neúspešných i tragických výprav násobne vyššia ako nanajvyššiu horu sveta. Je to drsne krásna hora. Nazývajú ju aj klenotom medzi 14 osemtisícovkami sveta a jej impozantná pyramída to aj potvrdzuje. Prvý krát na horu vyliezli Taliani v roku 1954. Na K2 komerčné expedície nechodia a aj preto tam vyše 60% horolezcov vyjde bez kyslíkových prístrojov.

K2_BC_night

A prečo o tom píšem na náš blog? Pretože práve v týchto dňoch a týždňoch sa vybrala na druhú najväčšiu horu sveta aj česká horolezkyňa Klára Kolouchová (druhá Češka na Mt. Evereste). Áno, je to zajímavá informácia, poviete si, ale čo s tým má Nikon?

DSC_6996

Petr_K2

Kláru Kolouchovú sprevádza fotograf Petr Jan Juračka, ktorý fotografuje na naše fotoaparáty a momentále v týchto extrémnych podmienkach vyskúša Nikon D810A pre nočné zábery, D750 a novinku, profesionálny APS-C fotoaparát Nikon D500. Video točí aj dvoma dronmi, z ktorých, žiaľ, jeden medzitým padol za obeť náročným podmienkam. No a my sa môžeme tešiť na krásne fotografie, videá a texty, ktorými nás bude dvojica zásobovať počas celej výpravy. Teda podľa možností, keďže sa nachádzajú mimo bežných komunikačných sietí a využívajú na prenos materiálov satelitný modem.

DSC_1325

Prvé reporty z expedície už nájdete na stránkach horolezkyne. Po približne 120km dlhom treku expedícia úspešne dorazila do základného tábora pod K2. Základný tábor je cca. vo výške 5000 m n. m. Odtiaľ majú v pláne pokračovať ďalej do výškových táborov, kde niekoľko nocí prespia pred finálnym výstupom na vrchol K2. Ak vás téma vysokohorského horolezectva zaujíma a tiež ste zvedaví na fotografie a videá z expedície, nech sa páči, sledujte stránku Kláry Kolouchovej či facebook stránku p. Juračky.

stany_K2

Aj my vám sem tam pripomenieme novinky z expedície a budeme vás informovať o vývoji situácie pod druhou najväčšou horou sveta K2.

DSC_1182

Zdroj informácií: wikipedia.com, k2studio.sk, outdoorguide.cz, klarakolouchova.cz
Fotografie: Petr Jan Juračka

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

3 komentáre

  1. Obdivujem toto odhodlanie horolezkyne a aj fotografa, ktorý nebude asi tak trénovaný. Predpokladám, že až na vrchol sa fotograf nechystá?

    jednoducho krásne zábery z krásnej časti sveta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.