OK, Nikon D780 bol predstavený, a čo? Špecifikácie boli až príliš podobné na predchodcu, aby som bol z novinky vo vytržení. Prvý pohľad však klamal. Vo vnútri prístroja sa toho oproti D750 zmenilo dosť. Nikon D780 je tak trochu prezlečený mirrorless Z 6, alebo presnejšie kríženec môjho obľúbeného fotoaparátu Nikonu D750 a ešte obľúbenejšieho Nikonu Z 6. Vie tak využiť to najlepšie z oboch systémov. Až vám / mi môže napadnúť hriešna myšlienka: „Musel som už meniť celý DSLR systém, keď som chcel vlastnosti mirrorless fotoaparátu?“
Má zmysel ešte s mirrorlessom počkať práve pre nový Nikon D780? Ponúkne mi všetko, čo čakám od mirrorlessu a neukráti v ničom, čo čakám od dobrej zrkadlovky?
Presné zaostrovanie s fázovou detekciou kontrastu v hľadáčiku aj na snímacom senzore
D780 má klasické „zrkadlovkové“ zaostrovanie pomocou AF senzora za (pod) zrkadlom ako aj nové zaostrovanie pomocou fázovej detekcie kontrastu priamo na obrazovom snímači.
Zaostrovanie pomocou live view tak konečne môže byť v Nikon zrkadlovke využiteľné aj na fotografovanie pohybu či natáčanie videa so zapnutým AF. Naozaj tak aj funguje. Zvlášť AF-P a AF-S motory prstencového typu zaostrujú v live view naozaj rýchlo. AF-P takmer na nerozoznanie od zaostrovania pomocou hľadáčika. Je to obrovský skok pri zaostrovaní cez live view, ale aj štandardné zaostrovanie cez hľadáčik napriek tomu, že má rovnaký počet bodov ako Nikon D750, sa mi zdá svižnejšie a citlivejšie. Keď som bol fotografovať nočné scény, zdalo sa mi, že v tme sa chytal AF cez hľadáčik ešte o niečo lepšie ako cez live view, aj keď to by malo byť papierovo citlivejšie. Možno len subjektívny pocit.
Klasický AF cez hľadáčik je určite rýchlejší a dynamickejší pri fotení extrémneho a nepredvídateľného pohybu. Jednoducho zhrnuté, s Nikonom D780 máte v rukách dva svety automatického zaostrovania a môžete ich využiť podľa potreby. Napríklad pri kritickom zaostrovaní s portrétnym objektívom s extrémne malou hĺbkou ostrosti využijete zaostrovanie pomocou live view presne na oko a pri fotení športového zápasu či rýchleho výkonu zas zaostrovanie cez hľadáčik. Nevylučuje sa ani jedno ani druhé, keďže aj AF v live view je rýchle a schopné preostrovať na pohyb, zvlášť s AF-P objektívmi, ale výhodu predsa len pri pohybe má vynikajúce zaostrovanie Nikon cez hľadáčik. Napríklad 3D kontinuálne AF-C zaostrovanie.
D780 disponuje aj funkciou, ktorú ocenia makro či produktoví fotografi. Focus Stacking automaticky posúva zaostrenie objektívu po určených krokoch a vyhotovuje sériu záberov. Tie potom môžete v príslušnom editore vyskladať do jedného záberu s extrémnou hĺbkou ostrosti a kresbou.
Chválim tiež kompatibilitu, ktorá siaha od najnovších AF-P cez AF-S, AF-D objektívy až po manuálne objektívy AIS, AI a pre AI. Jednoducho čokoľvek s bajonetom Nikon F môžete na D780 nasadiť a fotografovať, pričom na objektívoch s automatickým zaostrovaním bude AF fungovať.
Slobodnejšie snímanie
Ďalšie zmeny sa udiali v závierke fotoaparátu. Disponuje rýchlosťou závierky až 1/8000 s na zmrazenie extrémnych pohybov, alebo naopak až 900 s (15 min) na fotografovanie čoraz populárnejších nočných záberov a záberov nočnej oblohy. Pri dlhých časoch nad 1 minútu hore na stavovom displeji pekne odpočítava počítadlo čas. Pre ešte dlhšie časy ako 15 minút môžete využiť BULB snímanie.
Okamžité zdieľanie, diaľkové ovládanie a GPS pomocou SMART zariadenia
Nikon D780 možno pripojiť k telefónu alebo tabletu pomocou nízkoenergetického BlueTooth pripojenia (alebo pomocou WiFi) a súbežne popri fotografovaní odosielať snímky do zariadenia, z ktorého ich môžete okamžite zdieľať s priateľmi či blízkymi. Slúži na to aplikácia SnapBridge a pomocou nej môžete použiť telefón aj na diaľkové ovládanie fotoaparátu alebo zapisovanie GPS súradníc do exifu fotografie pre ľahkú identifikáciu miesta, kde ste fotografie nafotili.
Zálohovanie či triedenie
Nafotené zábery môžete ukladať na dve SD karty súčasne, alebo môžete oddeliť RAW od JPG a videa, alebo môžete druhý slot použiť pri preplnení karty v prvom, či dodatočne kopírovať obsah jednej karty na druhú. Škoda, že toto nemajú mirrorless prístroje Z 6 a Z 7.
Fotografovanie v praxi
D780 zachováva všetko dobré a overené z D750. Rozlíšenie 24MPx je dostatočné aj na veľké zväčšeniny a zároveň nezaberá veľa miesta na disku a nespomaľuje procesy v počítači ako fotografie s extrémne vysokým rozlíšením. Sériové snímanie 7 obr./s s mechanickou a 12 obr./s s elektronickou závierkou je dostačujúce pre väčšinu bežných dejov. Famózne sledovanie nepravidelne sa pohybujúcich objektov pomocou 3D tracking je najlepším spôsobom kontinuálneho snímania so sledovaním, aký poznám. U D780 došlo aj k zväčšeniu operačnej pamäte (buffera), aby ste mohli vyhotoviť viac snímkov v rade. Jednoducho D780 je vynikajúca zrkadlovka, ktorá sa v okamihu vyklopenia zrkadla stáva mirrorlessom.
Oproti mirroless fotoaparátom však nemá nijaké oneskorenia, ktoré, či chceme alebo nie, mirrorlessy zatiaľ sprevádzajú. V prvom rade hľadáčik pri veľmi rýchlom pohybe, zvlášť s teleobjektívom a taktiež rýchlosť spustenia fotoaparátu. U zrkadlovky je jednoducho všetko okamžité a tým pádom môžete zachytiť pri reportáži aj tie okamihy, ktoré by vám práve pre chýbajúci zlomok sekundy mohli s mirrorlessom uniknúť. Napríklad pri uspaní fotoaparátu je D780 pri dotyku spúšte okamžite schopná exponovať. Pri mirrorlessoch sa prebudí systém a až za zlomok sekundy sa obraz objaví v hľadáčiku alebo na displeji. Svetlo (optika) je predsa len rýchlejšia, ako elektronické prenosy, procesory a následné zobrazenie reality na displejoch. D780 je jednoducho prístroj, ktorý vás nezdrží a nebudete na neho dudrať, že ste pre neho niečo prepásli. Nie je to samozrejme D6, ale je bezprostrednejšia ako ktorýkoľvek mirrorless odhliadnuc od výrobcu.
Video
Video možno natáčať v kvalite 4K/30p,25p,24p alebo Full HD až vo frekvencii 120p. Logicky tak možno video krásne plynulo spomaliť až 4x. Fotoaparát dokáže rovno spomalene natáčať a rovnako aj vytvárať TimeLaps videá.
Komu by nestačili štandardné farebné profily môže natáčať aj v špeciálnych algoritmoch N-Log alebo Hybrid Log Gamma (HLG) s obrovským množstvom informácií v tieňoch i svetlách snímanej scény. Pre kvalitnejší zvuk možno k fotoaparátu pripojiť externý mikrofón a pre jeho lepšiu kontrolu aj slúchadlá. Video je snímané v rozlíšení až 6K a následne je downsamplované na 4K. Má teda viac detailov a je ostrejšie, ako pri štandardnom snímaní 4K podobne, ako to má aj Nikon Z 6.
V praxi
S fotoaparátom sa mi fotilo vynikajúco. Možnosť rýchlo sa prepínať medzi snímaním cez hľadáčik a pomocou displeja s plnohodnotným automatickým zaostrovaním je na nezaplatenie. Musel som si chvíľu zvykať na to, že nastavené zmeny expozície či farieb sa v optickom hľadáčiku neprejavujú (už vyše roka používam mirrorless, a tak som si od toho odvykol), na druhej strane v prípade potreby mám možnosť snímať bez najmenšieho oneskorenia obrazu v hľadáčiku. D780 tak pekne spája skúsenosti a štýl fotenia zrkadlovkou a mirrorlessom. Fotografie i video z neho sú pritom plné detailov s veľkým dynamickým rozsahom. Fotografie v RAW formáte (NEF) vynikajúco reagujú aj na úpravu v RAW editore, kde možno z podexponovaných miest získať viac detailov i vrátiť niektoré detaily v extrémnych svetlách, kde sa na prvý pohľad zdá, že už nijaké nie sú.
Ocenia to fotografi, ktorí fotia v extrémne kontrastných svetelných podmienkach. Fotoaparát má pritom príjemný zvukový prejav. Hluk zrkadla je hlbší a tlmenejší ako v prípade Nikonu D750 a navyše možno využiť bezhlučné snímania pomocou elektronickej závierky. Môžete tak absolútne diskrétne fotiť spiace dieťa, odpočívajúci hmyz ale aj na miestach, kde sa vyžaduje ticho, napríklad v chrámoch, divadle, na konferenciách, pri rozhovoroch…
Farby a detaily na fotografiách a videu sú veľmi podobné tým z Nikonu Z 6. Zdá sa mi, že veľmi podobne reagujú na úpravy a podobne vykresľujú napríklad pokožku. Tá má omnoho zdravší odtieň ako na starších DSLR. Príjemná zdravá farba pokožky je základom pre portrétistov a to ma veľmi potešilo. Je to dobre aj preto, že D780 tak trochu kandiduje ako záložné telo pre tých, ktorí majú mirrorless Z 6 alebo opačne, ktorí by si k nej Z 6 dokúpili ako záložné telo. Môžu tak mať pravý mirrorless a pravú zrkadlovku s funkciami mirrorlessu a pritom obraz vo videu i fotografiách bude veľmi podobný.
Záver
Nikon D780 je vynikajúca zrkadlovka, ktorá v sebe spája dva svety a vy môžete využiť to, čo najviac vyhovuje vašej situácii a zámeru. Fotenie s D780 som si naozaj užil a pochopil som, že toto je naozaj potrebný a užitočný model. Možno ho vnímať aj ako prechodový – že ste si kúpili mirrorless a chýba vám správanie sa zrkadlovky pri fotení extrémnej akcie. Platí to samozrejme v prípade, že máte ešte dosť objektívov, ktoré môžete využiť na zrkadlovke.
A teraz odpoveď na hriešnu otázku:„Musel som už meniť celý DSLR systém, keď som chcel vlastnosti mirrorless fotoaparátu?“
Priznám sa sám, že keby som vedel, že príde D780, aj tak by som si Nikon Z 6 kúpil, nepredal by som však väčšinu svojich F-objektívov. D780 by som používal ako druhé rovnocenné telo tam, kde prevyšuje môj Z 6 – rýchle reakcie, nepredvídateľný pohyb, vyššia výdrž batérie, AF-D objektívy… Objektívy sú ale fuč, ostal mi len vynikajúci Nikkor AF-S 70-200 mm f/2,8 G ED VRII.
Ak teda vy máte objektívy na zrkadlovky Nikon a vyhovuje vám fotografovanie pomocou optického hľadáčika, ale zároveň chcete, alebo potrebujete fotiť a natáčať aj pomocou displeja, D780 je zatiaľ najlepším Nikonom, ktorý vám obidve možnosti poskytne! Zároveň prechodne môže slúžiť ako druhé rovnocenné telo k Nikonu Z 6. Z 6 predsa len má určité výhody pri snímaní videa (nekomprimované RAW video, zaostrovanie pomocou Z objektívov, fotenie cez hľadáčik s reálnym účinkom nastavení). Tak či onak, ako sólo fotoaparát alebo do tandemu k mirrorlessu, smelo a vrelo ho odporúčam!
4 komentáre
Píšete že je možnosť nahravať v 6K kde je viac detailov ako v 4K ma to aj z6 kde tu volbu najdem ?
Nenastavuje sa to nikde, je to tak. Keď zvolíte 4K video, je nahrávané 6K a downsamplované na 4K. Neznamená, že to vie točiť i ukladať v 6K, iba to, že zdrojový obraz pre 4K je 6K.
Zdravím. Mám jednu otázku k predošlej D750 ohľadom Wi-Fi, ktorú majú zrejme rovnakú. Je nejaká možnosť importovať fotky do do MacBooku bez kábla alebo čítačky? Predpokladal som, že to pôjde pripojením sa na Wi-Fi D750-ky. Ale ak som správne pochopil, funguje to len na mobilných zariadeniach. Ďakujem za rady.
D750 má veľmi rozdielnu WIFI od D780. Tá je kompatibilná s aplikáciou SnapBridge, D750 nie. A práve pomocou SnapBridge sa prenášajú fotky automaticky do smart zariadení. D750 to vie pomocou Wireless Mobile Utility, ale nie automaticky, len manuálne. Ani jedna z týchto aplikácii nevie posielať fotky rovno do počítača. Obávam sa, že riešenie na D750 nebude tak jednoduché. Skúsil by som dslrdashboard aplikáciu. Nemám s ňou skúsenosti, ale údajne funguje.