Industriálna fotografia v Nikon Photo Gallery

Industriálna fotografia znamená odvahu ísť na miesta, kam sa bežne človek nedostane. Fotiť stavby, ktoré sa zvyčajne ľuďom zdajú neestetické, fotiť ľudí, ktorých zamestnanie je fyzicky náročné a „špinavé“. Inokedy presunúť sa v čase a fotiť schátralé, roky nefunkčné priemyselné budovy, ktoré v sebe skrývajú kus minulosti, dýchajú príbehmi ľudí, ktorý tu zanechali kus práce , kus svojich životov. Na prvý pohľad je prostredie možno príliš ponuré, ale pre niektorých fotografov zároveň inšpiratívne a plné zaujímavých objektov a momentov. Po športových fotografiách Barbory Reichovej prináša toto leto Nikon Photo Gallery výstavu fotografií z horúcich hút.

HUTY / THE MILLS © Viktor Mácha: Moskva – Pri komore / by a chamber

Od stredy 11. júla 2018 uvádza Nikon Photo Gallery v Prahe výstavu fotografií Viktora Mácha – Huty.

Viktor Mácha (1984) pochádza z Prahy, kde vyštudoval teológiu a religionistiku na Karlovej univerzite. Od roku 2006 na svoje vlastné náklady cestuje po svete a dokumentuje závody ťažkého priemyslu ako sú železiarne, oceliarne, valcovne, kováčske dielne, zlievarne alebo koksovne. Jeho archív tvoria v súčasnej dobe fotografie z niekoľkých stoviek hút od amerického stredozápadu po ázijskú časť ruského Uralu. Súčasne už niekoľko rokov spolupracuje s Výskumným centrom priemyselného dedičstva pod FA ČVUT v Prahe a Národným pamiatkovým ústavom v Ostrave.

Cieľom jeho práce je objektívna dokumentácia krásy ťažkého priemyslu a nenávratne miznúcich technologických procesov spätých s výrobou a spracovaním kovov. Je totiž možné, že naša generácia bude jednou z posledných, ktorá na vlastnej koži pocíti tento fascinujúci svet temne duniacich továrenských hál.

HUTY / THE MILLS © Viktor Mácha: Franklin – valcovňa tyčí / rod mill

Lacná čínska oceľ, politicky motivovaná túžba po zelenších kontinentoch i prevratné pokroky v technológiách výroby menia náš svet v posledných rokoch k nepoznaniu. Priemyselná revolúcia skončila a dinosauri v podobe majestátnych vysokých pecí a kovovo vŕzgajúcich ťažných veží sú pred vyhynutím. S postupným útlmom priemyslu nám pred očami mizne i podstatná súčasť kultúry, ktorá spoluvytvárala celé 20. storočie. Onedlho budú možno industriálne fotografie Viktora Mácha posledným svedectvom ťažkého priemyslu minulého storočia.

Pred tromi rokmi sa s Viktorom Máchom porozprával Petr Lindner z Nikonblog.cz. Rozhovor si prečítajte tu.

Viktor Mácha: Huty

11.7. – 19.8.2018

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otváracie hodiny:  utorok – nedeľa, 12:00–19:00

Vstupné zdarma

www.nikonphotogallery.cz

Zdroj: Tlačová správa Nikon

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentár

  1. Vyroba v gigantických a tažkych prevádzkach je zaujímave foto ,, no a nie každý sa tam aj dostane …. ,, proste užasne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.