George Karbus: Splnený sen o oceáne

Som presvedčený, že tvorba iných fotografov nás posúva, ukazuje možnosti a pomáha nájsť správny smer. Raz za čas treba nasadnúť na novú vlnu inšpirácie a tentokrát to Nikon vzal takmer doslova.

Zlákali ho búrlivé oceánske vlny, pre ne odišiel zo svojho rodiska, pretože potreboval cítiť silu oceánu na vlastnom tele, ponárať sa do jeho hlbín, byť v súžití s nepokojnými masami vody a tvorstvom, pre ktoré je domovom. Neutíchajúca vášeň pre vodný živel a jeho obrovskú energiu, sa mu stala nekonečnou inšpiráciou. Nadýchnuť sa a splynúť so životom v hĺbkach a v tme rozjasnenej lomiacimi sa slnečnými lúčmi tvoriť obrazy…

© George Karbus

Predstavujem vám nového Nikon ambasádora Georga Karbusa.

V roku 2004 sa domovom karlovarského rodáka Georga Karbusa stalo západné pobrežie Írska. V obrích vlnách Atlantiku našiel nielen sám seba, ale tiež priateľského divokého delfína, ktorý mu zmenil život. Inšpirovaný delfíním kamarátom sa vydáva aj s rodinou na cesty po svetových oceánoch, kde sa stretáva tvárou v tvár s kosatkami drsnej Arktídy aj obrími kosatkami južného Pacifiku. Či už zachytáva veľryby, potápačov alebo surfistov alebo príboj trieštiaci sa o prístavné mólo, jeho láska k prírode a fotografii hraničí až s posadnutosťou a hlboko sa odráža v jeho fotografiách.

© George Karbus

„Snažím sa zachytiť krásy nášho úžasného sveta a ukázať ľuďom naozajstné poklady života. Dúfam, že môžem ľudí inšpirovať, aby žili vo väčšej harmónii s prírodou.“

Jeho práca je uznávaná po celom svete a svedčia o tom i trofeje z najprestížnejších fotografických súťaží sveta, akými sú Wildlife Photographer of the Year, Nature’s Best Photography, Outdoor Photographer of the Year alebo Red Bull Illume. Služby Georga Karbusa pravidelne využívajú spoločnosti ako Nikon, BBC, Sandisk, Red Bull alebo Suunto. Jeho diela boli vystavované vo svetových galériách vo Washingtone, Hong Kongu, Londýne a Japonsku. Pravidelne publikuje v časopisoch Nature´s Best, BBC Wildlife magazine, BBC Focus, Nikon Pro a Outdoor Photography.

© George Karbus

Georgova technika

Telá:
Nikon D850
Nikon Z7

Objektívy:
AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED
AF-S Nikkor 14–24 mm f/2,8G ED
AF-S Nikkor 16–35 mm f/4G ED VR
Nikkor Z 24–70 mm f/4 S
AF-S Nikkor 70–200 mm f/4G ED VR
AF-S Nikkor 50 mm f/1,8G
AF-S Nikkor 300 mm f/2,8G ED VR II
AF-S Teleconverter TC-20E III

Viac o Georgovi Karbusovi, jeho vášni k oceánu, životných cestách, o fotografickej technike, ktorú používa, ale aj o tom, či sa dá uživiť wildlife fotografiou si prečítate v rozhovore pre český Nikonblog.

„Vždycky musím mít na fotografii aspoň kousek oceánu.“ Rozhovor s ambasadorem Nikonu Georgem Karbusem

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *