Fotografujem, aby som povedal pravdu o prírode. Roy Mangersnes.

Čas od času sa vám snažím priniesť inšpiráciu v podobe našich i zahraničných fotografov, ktorí svojou tvorbou a skúsenosťami vedia nielen zaujať, ale aj povzbudiť do ďalšej tvorby. Odhodlanie a vytrvalosť je totiž polovica úspechu. Môžeme byť talentovaní, ale ak nemáme snahu a nevynaložíme námahu, úspech sa dostaví len málokedy. No a v prípade cestovateľov a wildelife fotografov to platí dvojnásobne. Za vydarenými a unikátnymi fotografiami musíte veľa cestovať, skoro ráno (niekedy v noci) vstávať a neskoro večer (niekedy v noci) sa vracať. Ak nie ste v správny čas na správnom mieste, nemôžete ho vyfotiť.

d3x6017

A práve dnes vám chcem povedať o fotografovi, ktorý žije na správnom mieste, ale zároveň cestuje po celej zemeguli. Roy Mangersnes žije v jednej z prírodne najkrajších krajín na Zemi, v Nórsku. Fotografuje pre rôzne spoločnosti, magazíny, vydáva knihy, prednáša a lektoruje kurzy. Je ambasádorom spoločnosti Nikon. Podľa jeho filozofie však všetkých wildlife fotografov pokladá v prvom rade za ambasádorov prírody.

_OJX7079 04

Vyštudovaný biológ vraví o sebe, že fotografia mu pomáha zdieľať nadšenie pre prírodu s ostatnými, no je zároveň o svetle a okamihu, ktorý je neopakovateľný. Wildlife fotograf nemá ustlané na ružiach, musí cestovať, často sa presúvať veľké vzdialenosti peši s obrovským množstvom techniky, kempovať v zime, daždi… Vtipne dodáva, že hladný fotograf nie je dobrý fotograf. Preto sa stále snaží mať pri sebe zásobu energie.

Roy sa neizoluje od ostatných fotografov a miluje, keď môže nádherné miesta, ktoré objavil, ukázať ďalším nadšencom pre prírodu a fotografiu. Skromne podotýka, že cestovanie s inými fotografmi aj klientmi, pre ktorých robí workshop, ho naučí niečo nové. Cestovať s kolegami fotografmi je pre neho obohacujúce a často pracuje s inými fotografmi ako tím.

20130831160630__rma0405

RMA9700-Edit

RM1

V nasledujúcom videu sa delí o svoje skúsenosti s fotografovaním nádherného zvieraťa, Pižmoňa severského v národnom parku Dovrefjell. Dostať sa do ich blízkosti znamená niekoľkohodinovú túru v prostredí, kde sa počasie mení z minúty na minútu a kde teplota vzduchu hocikedy klesne pod -20°C. Kombinácia s vetrom býva veľmi nepríjemná. Roy tvrdí, že použitie extrémnych teleobjektívov je v tomto prípade nutné, keďže Pižmoň býva nevyspytateľný. Váži 400kg a dokáže bežať rýchlosťou 50km/h. Preto (a nielen preto), tieto nádherné zvieratá neruší. Pižmone pochádzajú z doby ľadovej, keď pred 40 000 rokmi žili na území Nórska spolu s mamutmi. Potom tieto majestátne zvieratá vyhynuli aj v Nórsku a bolo ich pred 70 rokmi reintrodukovaných niekoľko kusov, z ktorých ťažko vzišla dnešná populácia (do 300 kusov). Pižmone tu žijú na hranici toho, čo dokážu zvládnuť a v posledných rokoch ich trápi vírus Orf a pľúcne problémy súvisiace s teplejšími a vlhkejšími letami v Nórsku. Aj preto fotografujem, vraví Roy, aby som povedal pravdu o prírode, aby moje obrazy upútali a ukázali, že príroda a jej ochrana stojí za to!

Stránka fotografa: https://roymangersnes.wordpress.com/

Všetky fotografie © Roy Mangersnes

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.