Fotodenník – vyhodnotenie 3. kola fotky Nikonblogu 2023

Fotodenník nemá na Slovensku takú tradíciu, ako v susednej Českej republike, čo sa odzrkadlilo aj na počte fotografií v poslednom kole. Napriek tomu nám niekoľko autorov do súťaže poslalo sériu svojich fotografií zachytávajúcich zážitky či emócie niekoľkých dní v rade.

Vyhodnotenie je tohto mesiaca jednoduché, traja zapojení autori = traja výhercovia a postupujúci do ďalšieho kola. Teším sa, že aktuálna téma našej súťaže Minimalistická fotografie má už teraz slušný počet súťažiacich a prv než napíšem krátky komentár k postupujúcim sériám, chcem upriamiť vašu pozornosť na aktuálne kolo, do ktorého sa môžete zapojiť tu: Minimalistická fotografia

Fotodenník | Martina Mlčúchová

Tak a teraz k vašim sériám. Aktuálna a veľmi nápaditá séria Martiny Mlčúchovej s farbami ukrajinskej vlajky. Myslím, že všetci sa zhodneme na tom, že vojna u našich susedov je zlá, že by sme Ukrajine dopriali mier. S touto túžbou v srdci si mnoho ľudí na profilovky pridávalo vlajku alebo fotky s modrou a žltou farbou. No a Martina ich má hneď 9, na každý deň jednu. Vyjadrila tým dôležitosť udalostí aj túžbu po pokoji za našimi hranicami. A ja sa pridávam. Vydarený je aj jej júnový denník, ktorý zachytáva začínajúce letné nálady – prechádzky, šport v prírode, koncerty a detaily z prírody.

Chcel by som, aby naše fotodenníky boli pokojné, šťastné, kľudne aj romantizujúce. Také, aký nahrala Martina z júna, alebo trebárs taký, aký nahrala ďalšia autorka Lucia Kurajská. Krásna slovenská krajina prepletená spokojnými a šťastnými fotkami detí. Dodáva nám optimizmus a nádej do budúcna. Z fotografického hľadiska ide o nie celkom tradičnú kombináciu portrétov v exteriéri a záberov krajiny. Poslednú fotku by som kľudne menil za exteriérovú a prírodnú v línii s predchádzajúcimi.

Fotodenník | Lucia Kurajská

No a treťou finalistkou je Dana Rusňáková so sériou 7 fotografií – fragmentov dní. Začína fotografia, ktorá predstavuje dievča, ktoré sa potom objavuje v ďalších fotografiách už len čiastkovo alebo pomocou činností (aspoň to tak podľa fotografií usudzujem). Niektoré fotografie sú veľmi pekné a umne vyfotené, napríklad blízky portrét pri záclone, kreslenie – hra svetla a tieňa z lopty na výkrese. Páčilo by sa mi, keby autorka vydržala v tomto postupe celú sériu, keďže 5. a 6. fotka v sérii formálne dosť odskakujú.

Fotodenník | Dana Rusňáková

Všetky postupujúce série majú svoje kvality i nejaké formálne chybičky, ale jednu vec majú spoločnú. Zachytávajú vaše pocity, zážitky, život. A tým sú vzácne pre vás aj vašich blízkych. A na to má slúžiť fotografia, to je jej hlavným cieľom. Umelá inteligencia síce dokáže vymýšľať obrazy, fotografie, ktoré budú možno časom techniky aj dokonalejšie, a možno aj kompozične, no len fotky, ktoré si urobíte, budú zachytávať kus vášho života, kus vás samých. Ďakujem, že ste sa do tohto kola zapojili! Ďakujem, že ste poslali fotografie, do témy FOTODENNÍK!

A na záver ešte raz pripomínam aktuálne kolo na trochu jednoduchšiu tému – minimalistická fotografie. Viac o novom kole v tomto článku: Fotka NIKONBLOGU 2023: 4. kolo – Minimalistická fotografia

Alebo priamo na Facebooku, kde sa môžete do súťaže zapojiť štandardne pridaním komentára k výzve tu: Minimalistická fotografia

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *