Fenomén Burning Man okom Mareka Musila v Nikon Photo Gallery

Keď som videl Marekove fotografie z festivalu Burning Man, ostal som naozaj ohúrený. Priznám sa, že to bol môj prvý kontakt s týmto festivalom. Doteraz som o ňom nepočul, no po zhliadnutí jeho fotografií som sa vybral do virtuálneho priestoru hľadať viac informácií.

Oheň, púštny prach, voľnosť a veľa energie a kreativity. To by boli slová, ktorými sa dá v skratke popísať tento fenomén. Na prelome augusta a septembra vyrastie v púšti Black Rock Desert v Nevade mesto zvané Black Rock City, kde a v okolí ktorého sa dejú rôzne aktivity, workshopy, exhibície, predstavenia, inštalácia umeleckých diel… V dočasnom mestečku prežije až 60 000 ľudí.

BRC© Flicker CC User Duncan Rawlinson

Festival má už tridsaťročnú tradíciu (prvý ročník sa uskutočnil v roku 1986 s počtom ľudí 20) a jeho cieľom je slobodne sa prejaviť a zdieľať svoj talent, umelecké cítenie, poznanie, zručnosť, seba s ostatnými účastníkmi festivalu.

Festival má svoje vlastné pravidlá a aj preto to na ňom vyzerá ako v inom svete. A nejde len o dych vyrážajúce inštalácie uprostred púšte. Na festivale sa napríklad nedá obchodovať a kupovať nič, ani jedlo a pitie, iba s výnimkami na jednom mieste. Všetko, čo skonzumujete, si prinesiete so sebou alebo to môžete dostať. Áno, darovanie je jeden zo základných princípov festivalu. Spíte v stane alebo v karavane a bicyklom sa presúvate medzi jednotlivými inštaláciami, stanmi. Vyrobíte si kostým, ktorým naznačíte, čím by ste chceli byť, ako sa cítite, kam smerujete. Urobíte jedlo a podelíte sa s ním s okoloidúcimi. Rozdáte svoje ručne vyrobené šperky. Obdivujete bizardné vozidlá, ktoré mimochodom môžu jediné jazdiť v oblasti. Ide o naozaj radikálne sebavyjadrenie ľudí a sprevádzajú ho aj radikálne obrazy a scenérie. Všetko vyvrcholí spálením obrovskej drevenej postavy človeka. Je to údajne symbol, že účasníci sú otvorení novému. Aj ostatní umelci môžu spáliť svoje diela.

02-NPG-MarekMusilMAREK MUSIL – DUST and LIGHT © 02 the Burning Man Collection

Na internete nájdete veľa fotografií a videí z tohto obrovského festivalu umenia a slobody. Ale zatiaľ som nenatrafil na tak čisté a úhľadné fotografie, ako sú Mareka Musila. Keď vidíte masy ľudí, ktoré sa festivalú zúčastňujú, máte pocit, že sa tam kompozične dobrá fotka ani urobiť nedá. 🙂 Ale Marek nás presvedčil o opaku. Jeho fotografie zároveň dýchajú zvláštnou atmosférou, ktorú vyvoláva jemne zvírený púštny prach presvetlený slnečnými lúčmi. A nakoniec fotografiám vdýchla finálnu podobu úprava do svetlých tónov a teplých pastelových farieb.

Marek Musil bol prvým oficiálnym fotografom festivalu a našťastie si vizuálne zážitky nenecháva iba pre seba. Od dnes môžete výber fotografií pod názvom DUST and LIGHT The Burning Man Collection obidivovať v Nikon Photo Gallery.

08-NPG-MarekMusilMAREK MUSIL – DUST and LIGHT © 08 the Burning Man Collection

Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Kedy

od 13. 10. do 20. 11. 2016

Oteváracie hodiny:

UT – NE: 12:00–19:00

Vstup zdarma

04-NPG-MarekMusilMAREK MUSIL – DUST and LIGHT © 04 the Burning Man Collection

O Marekovi Musilovi sa viac dozviete z nasledujúcej tlačovej správy:

Nikon Photo Gallery uvádí od 13. října 2016 pro veřejnost výstavu současného českého fotografa Marka Musila – DUST and LIGHT The Burning Man Collection.

Výstavu tvoří kolekce fotografií, která vznikla během bizarního festivalu Burning Man, který se každoročně pořádá na přelomu srpna a září v lokalitě Black Rock Desert v Nevadě v USA. Burning Man je prostorem pro svobodné setkávání, sdílení zážitků a seberealizaci. Umělci pořádají různé koncerty, světelné show a performance. Atmosféru festivalu dotvářejí fantaskní kostýmy, masky a různě vyzdobená vozidla.

Marek je pravděpodobně prvním českým fotografem, který měl příležitost být oficiálním fotografem tohoto festivalu a Nikon Photo Gallery je prvním výstavním prostorem, který fotografie z letošního ročníku představí.

03-NPG-MarekMusilMAREK MUSIL – DUST and LIGHT © 03 the Burning Man Collection

Marek Musil (1974) je současný český vizuální umělec. V 90. letech začínal jako muzikant v grundgee stylu, podlehl alternativnímu rocku a běsnění elektrických kytar. Fotil kapely, kamarády, koncerty, dokonce i ty, na kterých sám hrál. Ale časem bylo Markovi tohle všechno málo. Sám o sobě říká: „Můj hudební světonázor mě pomalu, ale jistě přesvědčil o síle jednoho okamžiku, který stojí za to zachytit a nepustit.“

Se svým fotoaparátem se vydal na cesty po Evropě, Severní Americe, na Blízký východ. Pracoval v Izraeli a v New Yorku a postupem času získal uznání v oblasti módní a reklamní fotografie. Vytvořil si velmi osobitý styl, který svou působivostí inspiroval mnohé reklamní agentury. Postupně se propracoval k focení pro česká vydání zahraničních časopisů o životním stylu, fotografoval pro Elle, Esquire, Harper´s Bazaar, Cosmopolitan, Marie Claire, In Style a Dolce Vita.

01-NPG-MarekMusilMAREK MUSIL – DUST and LIGHT © 01 the Burning Man Collection

Jako reklamní fotograf měl příležitost fotit pro známé značky, jakými jsou například Birell, České dráhy, Komerční banka, Škoda Auto, T-Mobile, Adidas, ČEZ, Czech Tourism.

K jeho portfoliu nerozlučně patří i focení pro české módní návrháře a již 6 let je tvůrcem černobílé kolekce dokumentárních fotografií s názvem Backstage of Fashion Week, kterou tvoří během svého působení na pražských Fashion Week.

Momentálně prokládá svou profesní tvorbu reportážními cestami po celém světě, na kterých tvoří dokumentární cyklus vlastních pohledů na svět. Postupně si plní své sny a touhy ve snaze zachytit svět v jeho autenticitě.

05-NPG-MarekMusilMAREK MUSIL – DUST and LIGHT © 05 the Burning Man Collection

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *