Dojímavé príbehy migrantov od Pietra Ten Hoopena ocenené v súťaži World Press Photo

V tomto ročníku World Press Photo 2019 zapôsobili na porotu aj príbehy zvečnené Nikon ambasádormi. O projekte dvoch fotografie, členiek agentúry NOOR Sanne de Wilde a Bénédicte Kurzen, ste si na našich stránkach už mohli prečítať. Dnes vám predstavím víťaznú prácu Pietra Ten Hoopena a projekt, ktorý vznikol v spolupráci s Nikonom.

Karavána migrantov

Švédskemu Nikon ambasádarovi Pieterovi Ten Hoopenovi sa podarilo v tomto roku vyhrať “World Press Photo príbeh roka” (“World Press Photo Story of the Year”). Porotu zaujal jeho príbeh “Karavána migrantov”, ktorý je súčasťou jeho špeciálneho projektu pre Nikon “Príbehy lásky migrantov v Mexiku a Turecku”.

12. októbra vyrazila z mesta San Pedro Sula v Hondurase karavána 2 000 migrantov, zorganizovaná na sociálnych sieťach. Pritiahla aj ďalších obyvateľov Nikaraguy, Salvádoru a Guatemaly, ktorí čelia politickým represiám, nepokojom, či tých ktorí hľadajú lepšie miesto pre život pre zlé ekonomické podmienky v ich krajine. Putovanie v karaváne za lepšími zajtrajškami v Spojených štátoch poskytuje väčšiu bezpečnosť na miestach, kde migranti často miznú, sú unášaní, a zároveň prijateľnejšou alternatívou, ako platiť vysoké sumy ilegálnym prevádzačom. Karavány sa organizujujú každý rok, ale táto bola jednou z najväčších za posledné obdobie. Putovalo v nej viac ako 7 000 migrantov vrátane 2 300 detí. Vyčerpávajúce putovanie znamenalo denne prejsť aj 30 km peši pri teplotách nad 30°C. Aby sa vyhli najväčším horúčavám, vyrážali každé ráno o štvrtej. K vytúženej Mexicko – Americkej hranici dorazili po viac ako 4 000 km dlhom putovaní. Rovnako ako aj iné karavány, aj táto bola americkým prezidentom Donaldom Trumpom odsúdená a pri tejto príležitosti opäť vyzval na sprísnenie imigrantskej politiky a vybudovanie hraničného múru.

Víťaznú sériu spolu s ďalšími informáciami nájdete na stránkach World Press Photo.

Fotografie vznikli pri práci na špeciálnom projekte, ktorý podporil Nikon Europe.

O špeciálnom projekte

Láska, rodina – utečenci, kríza. Koľkých z nás už napadlo takéto spojenie? Pieter pracuje ako fotograf v krajinách zmietaných vojnami a humanitárnymi krízami. Jeho fotografie sú osobnými príbehmi ľudí, ktorí prekonávajú ťažké životné chvíle. Špeciálnym projektom, na ktorom pracoval s podporou spoločnosti Nikon, sa pokúsil vniesť porozumenie a ľudskosť do príbehov tých, ktorí sú nechcení. Hľadal pozitíva tam, kde by sme ich nečakali a našiel nádej, ktorú ženie láska. Príbehy lásky utečencov, ktorí sú úplne rovnakí ľudia ako my. Túžia prežívať lásku a mať pokojný život. V záplave ľudí hľadal páry, rodiny, ktoré by sa podeli o svoje príbehy lásky. Hľadal ich v Turecku a v Mexiku.


Obayda a Laila sa stretli v Istanbule. Laila utiekla pred hrôzami vojny v Sýrii do Turecka. Obaydove korene tiež siahajú do Sýrie, ale v Turecku žije už dlhšie. Stretli sa vďaka ich pisateľskej a žurnalistickej práci. Obayda hovorí: “Sledoval som Lailinu prácu na sociálnych sieťach nejaký čas a bol som fascinovaný jej myšlienkami a bojovným duchom. Keď sme sa stretli, vedel som, že je moja skutočná a jediná láska. Trvalo mi dosť dlho, kým som sa odvážil ju osloviť a povedať jej o svojich citoch, ale spravil som to. Milujem ako myslí, píše aj jej odhodlanie. V budúcnosti, keď si Lailina rodina bude myslieť, že je to bezpečné, chceme sa do Sýrie vrátiť.” Laila pracuje ako spisovateľka a žurnalistka pre Al-Jazeera. Obayda je spisovateľ a prekladateľ. Obaja sú zdrojom inšpirácie pre ich followerov.
Hore vľavo: Nikon D850 | 1/500 s | f/1.4 28mm | ISO 400 | AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED
Hore vpravo: Nikon D850 | 1/6400 s | f/1.8 28mm | ISO 125 | AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED
Dole vľavo: Nikon D850| 1/6400 s | f/1.8 28mm | ISO 125 | AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED
Dole vpravo: Nikon D850 | 1/3200 s | f/1.6 28mm | ISO 400 | AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED


Istanbul sa stal záchytným miestom, v ktorom žije množstvo sýrskych utečencov. Sýrčania zanechávajú prácu, majetok, rodinu a vydávajú sa do neistoty, ktorá je pre nich mysliteľnejšia ako hrôzy vojny v domovine. Tu stretol aj Mohammada a Nadu, ktorí opustili všetko, aby našli bezpečné miesto pre život a lásku. Ich cesty sa skrížili v Istanbule a oni sa zaľúbili.


Mohammad a Nada utiekli pred vojnou v Sýrii a stretli sa v tureckom Istanbule. “Pracovala som v kníhkupectve” hovorí Nada. “Mohammad tam pracoval tiež a po čase ma oslovil a začali sme spolu komunikovať. Zaľúbili sme sa. Začala som cítiť, ako by bol mojou súčasťou, ten pocit bol neuveriteľný.” Dnes sú manželia a žijú v Istanbule a tu plánujú svoju budúcnosť. Nada začala pracovať ako dizajnérka. “Spravili sme si niekoľko kurzov a založili si vlastnú firmu. Chceme mať otvorenú víziu, tvoriť a budovať tu svoj život.”
Nikon D850 | 1/8000 s | f/1.4 28mm | ISO 2000 | AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED


Život v Strednej Amerike je poznačený chudobou, násilím, politickými represiami ale aj problémami spojenými so zmenou klímy. Zo 7 000 migrantov, ktorý sa na jeseň minulého roku pridali do karavány smerujúcej k hraniciam USA, svoj cieľ dosiahlo 4 000 z nich. Aj medzi nimi sa našli ľudia ochotní nechať sa vyfotiť a rozprávať o tom, čo sa odohráva v ich srdciach, ako prežívajú lásku, čo pre nich znamená vzdať sa všetkého pre nádej lepšej budúcnosti. Christian a Daniella sa stretli pred štyrmi rokmi na pláži, ihneď sa zaľúbil a o 15 dní bola svadba. Teraz je Daniella tehotná a pred cestou museli spraviť najťažšie rozhodnutie pre rodičov. Doma nechali staršiu dcéru, ktorá by cestu nezvládla, v nádeji, že za nimi príde do ich cieľa hneď, ako to bude možné.


Christian a Daniella Velasques sa umývajú v rieke pri malom mexickom mestečku Niltepec v provicii Oaxaca. Dvojica je súčasťou karavány migrantov, ku ktorej sa pridali v ich domovine v Hondurase. Daniella je tehotná. Christian a Daniella hovoria: “Naozaj to bolelo, keď sme opúšťali náš dom v Hondurase, ale nevideli sme iné riešenie. Dlhý čas sme boli nezamestnaní, nebola pre nás žiadna práca. Stretli sme sa pred štyrmi rokmi na pláži v Hondurase a bola to láska na prvý pohľad. Vzali sme sa len 15 dní po prvom stretnutí. Máme doma trojročnú dcéru. Opustili sme ju. Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, ale nemali sme na výber. Takáto cesta by bola pre ňu príliš náročná. Ak sa dostaneme do USA, privedieme ju za nami. ”Pieter hovorí: “Stretol som pár na brehu rieky a začal som ich fotiť ako sa umývajú. Dlho sedeli a oddychovali vo vode, pretože bolo horúco. Fotil som ich pri tom, len niekoľkokrát som ich poprosil, aby sa pozreli do fotoaparátu. Iba som sledoval ako sa vyvinie situácia.”
Nikon D850 | 1/4000 sec | f/1.8 28mm | ISO 400 | AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED 


Dobré naplánovanie takej fotocesty je veľmi dôležité. Vopred si premyslieť kam sa vydať a prečo, skontaktovať sa s miestnymi a nájsť si fixerov, ktorí sa vyznajú v oblasti, poskytnú dôležité informácie a hlavne si ponechať dostatočný priestor, aby ste mohli byť flexibilní, aby ste sa mohli nechať zaviesť na nečakané miesta. Práve neplánované momenty sú za konečným výsledkom.


Maria Luteriaou (25) and Luis Fernando Vazguez (27) oddychujú pod stromom pri meste Juchitán, Mexiko. Pár cestuje aj s ich 7-ročným synom a sú súčasťou karavány migranov smerujúcej k hraniciam spojených štátov. Ku karaváne sa pridali v Hondurase, z domu odišli pre hlad. Väčšinu života pracovali na farmách, ale už si viac prácu nedokázali nájsť. Keď karavána prechádzala okolo ich domova, rozhodli sa pridať. Neboli vôbec pripravení, ale nevideli iné riešenie, ako by v Hondurase mohli prežiť. Pieter hovorí: “Fotografoval som scénu tak, ako bola. Muža oddychujúceho na hrudi svojej ženy, zachytil som moment ako oddychujú pod stromom.”
Nikon D850 | 1/1000 sec | f/1.6 28mm | ISO 320 | AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED


Nadšenie fotografa z vlastnej myšlienky, nápadu, práce neznamená automaticky nadšenie aj z druhej strany. Najväčšou výzvou pri takýchto projektoch, je nadchnúť pre ne ľudí, aby dokázali otvorene hovoriť o svojej bolesti, aby sa odhodlali nastaviť svoju tvár aparátu, byť dostatočne citlivý a netlačiť, aby sa neuzavreli a podelili sa o svoj osobný príbeh. A oni dokázali slobodne a otvorene hovoriť o láske a z ich rozprávania bolo cítiť, že práve tento láska je pre nich tým najsilnejším nástrojom na prežitie.


Marvin Figueroa (32) a Thoselin Euceda (24) opustili Honduras aj so svojimi deťmi Sammy a Emely. Na fotografii s Emely. “Odišli sme z Hondurasu, pretože potrebujeme prácu a tam si žiadnu nenájdeme. Nechceme trpieť chudobou a cítiť sa ohrození násilím okolo nás.” Stretli a zaľúbili sa len nedávno. Obaja majú deti z predchádzajúcich manželstiev. Marvin hovorí: “Bolo ťažké opustiť Honduras. Vziať rodiny do tejto karavány je náročné, mám z toho obavy. Navzájom sa podporujeme.”
Nikon D850 |1/500 sec | f/1.6 28mm | ISO 160 | AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED


Aj keď na väčšine fotiek symbolizuje lásku zaľúbený pár, či rodina, Pietrovi najviac utkvel v pamäti  obraz osamoteného muža. Sedí sám na chodníku a pripravuje a na ďalší dlhý a náročný deň. “Vedel o mne a ja o ňom a obaja sme sa cítili úplne sami. Bolo skoro ráno a svetlo bolo pre moju D850 ideálne. Bol to silný okamih.” Spomína Pieter. Obraz je symbolo toho, čím utečenci prechádzajú. Muž opustil domov, majetok, aby sa pokúsil vytvoriť lepšiu budúcnosť pre seba a svoju rodinu. Pre nás je ťažké to pochopiť.


Skoré ráno v Juchitáne. Pri autobusovej stanici, kde karavána prespala, sa zobúdza muž, aby sa pripravil na ďalší dlhý deň chôdze a stopovania. Väčšina ľudí stále spí, od tejto skorej hodiny to ešte nejakú chvíľu potrvá, kým sa karavána pohne. Muž sedí vedľa svojich topánok a niekoľkých osobných vecí, ktoré si vzal na cestu do USA. Tapanatepec, Oaxaca, Mexico.
Nikon D850 | 1/160 sec | f/3.5 28mm | ISO 3200 | AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED


Pri práci na projekte ako bol tento je potrebné myslieť na to, aby vás vybavenie nezaťažovalo a neobmedzovalo. Fotoaparáty a objektívy Nikon, ktoré si Pieter na cestu vybral, boli ideálne. Fotografoval svojou obľúbenou D850, pre svoju rýchlosť a vysokú kvalitu snímok. Na projekte dostal možnosť otestovať aj Z 7. Fotografovanie v teréne si vyžadovalo veľa chodenia, behu aj skákania, podmienky na aké je takýto ľahký model ideálny. A keďže je Pieter zároveň filmár, fotoaparát využil aj na natáčanie videa. Pri objektíve padla jeho voľba na svetelný širokáč AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED.


Rosa a Mariza pochádzajú zo Salvádoru a ku karaváne sa pridali tam. Hovoria: “nemali sme iné možnosti, šli sme. Zaľúbili sme sa, ale boli sme v nebezpečnej situácii, pretože sme z rôznych oblastí, ktoré sú ovládané dvomi rôznymi gangami. Navštevovať sa bolo príliš riskantné, mohli by sme sa dostať do ohrozenia. V Salvádore je riskantné sa otvorene priznávať ku homosexualite. Nie je to samozrejmá vec, musíte čeliť diskriminácii, alebo dokonca aj násiliu. Ľubili sme sa, ale báli sme sa, a preto sme sa rozhodli opustiť naše domovy. Náš sen je žiť v krajine, kde môžeme žiť slobodne, v krajine, kde nie ste ohrození pre sexuálnu orientáciu. Myslíme si, že v USA je to možné a preto sme museli utiecť. Chceme iba žiť.”
Nikon D850 | 1/3200 sec | f/2.2 28mm | ISO 125 | AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED


A o čom mal vlastne vypovedať podľa Pietra jeho projekt? Chcel aby sme všetci pochopili, čím utečenci prechádzajú. Že utečenci, ktorí prichádzajú do USA či Európy, tu vlastne ani nechcú byť, ale inú možnosť nemajú. Zostať doma je pre nich príliš nebezpečné.

 

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.