Daniel Kordan, Lina Kayser a Mikko Lagerstedt očarení svetlom

Traja fotografi sa vydávajú po stopách svetla. V každom prostredí je iné a ponúka iné predstavenie. Výsledný efekt na nás je ale podobný – očarení nemo obdivujeme, až kým ticho nepreruší zvuk závierky fotoaparátu…

Krása a výzva prirodzeného svetla

Práca s prirodzeným svetlom je pre krajinárskych fotografov alfou i omegou. Je to veľká výzva. Vyžaduje si zručnosť, ktorá má mnoho foriem a vyžaduje roky cibrenia citu.

Majstrovstvo práce so svetlom je v podaní každého fotografa jedinečné, je ovplyvnené prostredím a krajinou, ktorú zobrazuje. Fotenie polárnej žiary si vyžaduje iný prístup ako fotenie slnečných lúčov pretínajúcich vidiecku krajinu a to zas iný prístup ako kreatívne fotenie roja svetlušiek.

Svetlo a Nikon Z 7

Iba 16 mm vzdialenosť delí bajonet od full-frame senzora fotoaparátu, vďaka čomu na senzor dopadá viac svetla. V kombinácii so 45,7 MP full-frame rozlíšením, obrazovým procesorom EXPEED 6, 493 zaostrovacím bodmi a 4k videom je predpokladom pre dokonalé zaznamenanie svetla.

Fotografi môžu zachytávať svetlo ako nikdy pred tým.

Po stopách svetla

Traja skúsení európski fotografi sa s nami podelia o skúsenosti, ako hľadali a zachytávali rôzne typy svetla v rozdielnom prostredí a pomocou neho vytvorili dych berúce snímky. Od japonského vidieka až k fjordom západného Nórska, fascinujúce svetlo možno objaviť kdekoľvek. Sledujte v najbližších týždňoch na Instagrame #PursuitOfLight a uvidíte úžasné fotografie nasnímané Nikonom Z 7.

Japonský sen s Danielom Kordanom

Známy fotograf Daniel Kordan vyrastal a spoznával prírodu v nádhernej oblasti jazier v blízkosti Moskvy. Študoval na Inštitúte fyziky a technológie, ale blízka mu nebola iba veda. Krásu nachádza v horolezectve, pri sprevádzaní turistov, ale hlavne v rôznorodosti farieb a kompozícií v prírode.

Jeho práce boli publikované v prestížnych médiách od National Geographic až po Photoworld China.

Hľadanie svetla zaviedlo Daniela až na japonský vidiek. Cestoval z Fuji-san, kde peši prešiel ponad jazero Kawaguchiko a pokračoval do Japonských álp, do údolia Kiso. Nakoniec si to namieril do Shirakawa-go a Ainokura, aby zachytil ‘modrú hodinku’ v miestnych farmárskych dedinkách.

Svoju skúsenosť komentuje Daniel takto: “Fotografovanie v hlbokom snehu pri nízkych teplotách bolo veľkou skúškou pre Nikon Z 7. Ľahká kombinácia tohto fotoaparátu a objektívu NIKKOR Z 24-70mm f/4 S dosahuje výnimočný dynamický rozsah a detailnú kresbu. Pri fotení krajiny zvyčajne používam clonu f/8 – f/9, objektív s clonou f/4 mi poskytol excelentne ostrý obraz až do rohov snímky. Vďaka dynamickému rozsahu som mohol zachytiť jasné svetlá v dedine aj atmosféru šera jediným záberom. A hoci som fotil a natáčal video pri teplote -15°C, fotoaparát vydržal na jedno nabitie celý deň.“

‘Shirakawa-go’ Nikon Z 7 + NIKKOR Z 24-70mm f/4 S 5 sec | f/9 | 27mm | ISO 100 © Daniel Kordan

‘Tsumago-juku’ Nikon Z 7 + NIKKOR Z 24-70mm f/4 S 1/20 sec | f/8 | 30.5mm | ISO 500 © Daniel Kordan

Daniel pokračuje: “Počas môjho hľadania svetla sa ukázalo, v akom súžití s prírodou ešte stále žijú niektoré japonské komunity. Veľa som fotografoval v chrámoch, kde je použitie statívov zakázané. Musel som so Z 7 s nasadeným NIKKOR Z 24-70mm f/4 S fotografovať z ruky. Vďaka väčšiemu bajonetu a 5-osovej vstavanej stabilizácii obrazu som zachytil dostatok svetla aj pri 1/20s, F8 a ISO 500.Clonu F8 som použil, aby oheň, lúče svetla aj pozadie boli ostré a citlivosť ISO 500 zaručila perfektnú kvalitu obrazu. Čas 1/20s je ďaleko od môjho zvyčajného limitu, ktorý dokážem udržať z ruky, ale výkonná stabilizácia v Z 7 mi to umožnila.”

Divy prírody s Linou Kayser

Lina Kayser má svoju základňu v nórskom Bergene, ale jej vášňou je Arktída a krehký život v geograficky blízkych oblastiach. Jej fotografovanie sa točí okolo chladných vzdialených oblastí, ale zároveň zobrazuje teplo a život.

Fotila na Islande, Lofotoch, v severnom Nórsku, Špicbergoch a Faerských ostrovoch, ale pre svoje hľadanie svetla si vybrala fjordy západného Nórska.

Obklopená dramatickou krajinou, týčiacimi sa vrcholmi hôr, divokými riekami a majestátnymi vodopádmi, Lina práve na tomto mieste cítila inšpiráciu. Počas zimy je tu krajina zahalená oblakmi, preto Lina svoje hľadanie svetla zamerala na jemné tieňovanie a textúry v krajine a zriedkavé okamihy, keď sa cez oblaky prederú slnečné lúče.

Lina vysvetľuje: “Často fotografujem pri slabom svetle, v zime, snehu a upršanom počasí. To znamená, že každá sekunda sa počíta. So Z 7 som si mohla nastavenia upraviť rýchlo bez toho, aby som musela skláňať fotoaparát. Telo a uchopenie fotoaparátu je ergonomické a tlačidlá uľahčujú navigáciu. Znamená to, že môžem rýchlo a jednoducho nastaviť čas závierky, clonu a ISO a pracovať bleskovo pri meniacom sa svetle.“

‘Sneženie’ Nikon Z 7 + NIKKOR Z 24-70mm f/4 S 1/500 sec | f/4 | 24mm | ISO 400 © Lina Kayser

‘Aurlandsfjord’ Nikon Z 7 + NIKKOR Z 24-70mm f/4 S 1/160 sec | f/5.6 | 24mm | ISO 100 © Lina Kayser

Lina pokračuje: “Na túrach som najradšej s čo najľahšou výbavou a bez statívu. Vstavaný stabilizátor Z 7 uľahčuje fotenie z ruky pri nízkej hladine osvetlenia. Aj pri nízkej clone sú snímky ostré od okraja po okraj a rozpätie ISO 64-25600 (rozšíriteľné na 102400) je úžasné. Navyše elektronický hľadáčik ponúka náhľad výslednej fotografie s použitými nastaveniami, ktorý mi pomáha lepšie bojovať v náročných severských podmienkach, aby som získala záber, ktorý chcem.”

Stratení v atmosfére s Mikkom Lagerstedtom

“Zachytenie emócie miesta fotografiou.” Mikko Lagerstedt je samouk, fine art fotograf z Fínska, ktorý fotografuje nočné scény a zachytáva atmosféru krajiny.

Mikko hľadal svetlo na južnom pobreží Fínska. Navštívil Emäsalo, Loviisa a Inkoo a pri tom skúmal možnosti, ako využiť svetlo vo svojich snímkach.

Mikko o projekte: “S mirrorless fotoaparátom Z 7 som mohol nafotiť skutočnú atmosféru krajiny. Uľahčil mi prácu večer i uprostred tmy. Pri ISO 6400 si počínal skvele a manuálne zaostrovanie bolo v tme veľmi nápomocné. Vďaka jemnému a veľkému hľadáčiku a možnosti nastavenia vysokej citlivosti ISO je možné jednoducho sa zamerať na hviezdy.“

“NIKKOR Z 24-70mm f/4 S je vynikajúci objektív pre snímanie takýchto fotografií a pomocou FTZ adaptéra som mohol použiť aj ostatné obľúbené objektívy NIKKOR.”

‘Emäsalo’ Nikon Z 7 + NIKKOR Z 24-70mm f/4 S 20 sec | f/4 | 24mm | ISO 6400 © Mikko Lagerstedt

‘Kopparnäs’ Nikon Z 7 + NIKKOR Z 24-70mm f/4 S 1/125 sec | f/8 | 24mm | ISO 64 © Mikko Lagerstedt    

Použité fotografické vybavenie

Fotografi pri práci používali Nikon Z 7 a objektív NIKKOR Z 24-70mm f/4 S. Tento kompaktný zoom objektív vytvára ozajstné plno-formátové snímky plné detailov.

Minimálna zaostrovacia vzdialenosť iba 0,3 m v celom rozsahu zoomu ponúka fotografovi kontrolu nad obrazom od blízkeho detailu až po nekonečno. Konštantná clona f/4 zaisťuje stálu expozíciu v celom rozsahu zoomu a v kombinácii so stabilizovaným snímačom aj použitie aj v slabších svetelných podmienkach.

Pre viac informácií navštívte: www.nikon.sk

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.