CreateYourLight: Fotíme flat lay s Kiranom Coxom

Pripravení prijať novú výzvu? #CreateYourLight  sa opäť po dvoch týždňoch vracia s novou témou, ktorá vám môže nielen skrátiť čas strávený doma, ale naučiť vás aj niečo nové a užitočné pre každého fotografa. Počuli ste už niečo o flay lay fotografii? Možno aj nie, ale fotografie tohto štýlu určite poznáte. Sú to tie moderné zátišia fotené kolmo zhora. Používajú a často pri fotografovaní jedla, produktov alebo moderných zátiší.

Nikon oslovil fotografa Kirana Coxa, aby prijal výzvu na flat lay fotografiu a následne sa s nami podelil o svoje skúsenosti.

Fotografia zohrávala pri raste sociálnych médií obrovskú rolu a práve flat lay fotografia je pre ne charakteristická. Od blogerov, šéfkuchárov, grafických dizajnérov až po fotografov! Flat lay fotografie vídame najmä na blogoch, webových stránkach a Instagrame. Je to skvelý spôsob ako zdieľať osobné zážitky cez predmety a svojou interakciou ich oceňujú aj diváci.

Už prešiel nejaký čas, odkedy som odfotil niekoľko flat lay fotografií. Pred niekoľkými rokmi som pracoval ako „domáci“ produktový fotograf a dizajnér pre darčekovú spoločnosť. Miloval som, keď prišla nová sada produktov a ja som mal možnosť vyskúšať nové pozadia a experimentovať – používal som rôzne farebné papiere, alebo som všetko všetko zabalil do krabice a vybral sa hľadať vhodné miesto. Pretože som prišiel z pouličného a dokumentárneho fotografického prostredia, veľmi som si to užíval. Vďaka tomu, že som bol schopný hľadať a nájsť vhodnú textúru a svetlo, bol pre mňa výsledok ešte väčšou odmenou.

Kľúčové zásady

Kompozícia

Kompozícia je pri flat lay záberoch základom. Práve kompozícia vtiahne oko diváka do fotografie a je len na vás, aby ste ho pritiahli k hlavnému objektu. Najčastejšie je označovaný ako „hero piece“. Pre začiatok je dobré umiestniť ho do centra snímky. Je to najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť scénu. Potom môžete začať pridávať a odoberať položky, aby ste videli, čo funguje najlepšie.

Existuje niekoľko štýlov kompozície, s ktorými sa môžete vyhrať. Najbežnejšie sú dva spôsoby usporiadania, v ktorých je každý objekt starostlivo umiestnený okolo hlavného objektu. Druhým je oveľa náhodnejšie usporiadanie, ak sú ostatné objekty natočené z rôznych uhlov a niektoré kúsky sú orezané a vyčnievajú von z rámu obrazu.

Čo treba zohľadniť pri komponovaní snímky:

– Uistite sa, že hlavný objekt záujmu je v centre obrazu a priťahuje najväčšiu pozornosť diváka

– Pokúste sa neumiestňovať do rohov záberu veľké objekty

– Dodržiavajte vzdialenosti medzi jednotlivými kúskami. Dodržiavanie rovnomerného rozloženia funguje dobre.

– Prázdny priestor môže pôsobiť rušivo, ustrážte si ho najmä v rohoch obrazu.

– Zamerajte sa na najdôležitejšie časti hlavného objektu, napríklad pri Nikone Z 7 sa môžete zamerať na rozloženie tlačidiel na vrchnej časti fotoaparátu.

– Vyskúšajte mierne odlišné uhly, pridajte veľmi jemný sklon, ktorý dodá viac hĺbky a rozmer bez toho, aby ste sa príliš vzdialili od vtáčej perspektívy.

– Používajte predmety, ktoré majú rôznu výšku. Je to skvelý spôsob, ako nechať niektoré položky vyniknúť a majú dobré využitie vo voľných priestoroch.

Osvetlenie

Väčšina flat lay fotografií je rovnomerne osvetlená. Takéto svetlo zamedzí dlhým a hlbokým tieňom, ktoré by mohli zatieniť niektoré objekty na scéne a v niektorých prípadoch by mohli odpútavať pozornosť od hlavného objektu. Existuje niekoľko spôsobov ako nasvietiť scénu: prirodzené svetlo (ak fotíte vonku, zamračená obloha poskytne svetlo bez hlbokých tieňov), umelé svetlo z neónového svetla, stále alebo zábleskové svetlá.

V niektorých prípadoch môže priame svetlo dodať hĺbku a rukopis vašej fotke, ale musíte ustrážiť, aby časy obrazu neboli preexponované.

Čo zohľadniť pri nasvietení fotografie:

– Pokúste sa rovnomerne nasvietiť celú fotografiu a uistite sa, že všetky jej časti sú správne a rovnako exponované.

– Ustrážte si hlboké tiene, ktoré sa môžu tvoriť na niektorých objektoch.

– Dajte si pozor, keď fotografujete veci, na ktorých sa odráža svetlo. Nemali by byť príliš presvetlené a kľúčové detaily, ktoré sa snažíte zachytiť, by mali byť rozpoznateľné.

– Ustrážte si vyváženie bielej. Je to veľmi dôležité, keď fotografujete pod modrou oblohou, wolfrámovými žiarovkami a žiarivkami.

Vyváženie, farby a tóny

Tu môžete začať, ak fotkám chcete dodať osobný rukopis a dodať im unikátnosť podľa svojho vkusu. Je niekoľko spôsobov, ako to urobiť.

– Použite farby, ktoré sú v kontraste s produktami, aby vynikli ale aj použitie príbuzných farieb môže byť tiež vizuálne príťažlivé.

– Použite rôzne textúry pozadia, funguje to veľmi dobre, napr. tehly, štruktúry dreva aj betón.

– Ak používate textúry, buďte minimalistickí, aby ste neoberali o pozornosť hlavný objekt.

Vyrozprávanie príbehu

Fotím hlavne street a dokumentárnu fotografiu a v týchto žánroch sa vždy snažím vyrozprávať príbeh jednou alebo sériou fotografií. Toto som chcel preniesť aj do flat lay fotografie. Takto to môžete dosiahnuť:

– Zakomponujte do fotky osobné veci ako slnečné okuliare, rastlinu alebo bejzbalovú čiapku. Ustrážte, aby nezatienili hlavný objekt.

– Pozadie a štruktúry vždy dodajú hĺbku a osobný rozmer fotke. Ak chcete fotky použiť na blog alebo Instagram, nájdite štruktúry, ktoré zodpovedajú vášmu štýlu, vašej osobnosti.

– Ak fotíte produkt, pokúste sa ukázať niektoré jeho funkcie. Príkladom je Z 6 nafotená s vyklopeným displejom.

– Pridajte ďalšie elementy ako napríklad vodu. Pridanie jemnej hmly na produkt alebo pozadie môže pomôcť vyrozprávať príbeh fotografie (môžete ňou demonštrovať, že rad Z je utesnený voči nepriaznivému počasiu)

– Úpravy v postprodukcii. Každý fotograf upravuje svoje fotografie unikátnym spôsobom. Použite ten svoj, aby ste fotke dodali šťavu.

Nastavenia

Rýchlosť uzávierky

Ak fotíte z ruky, budete sa chcieť ubezpečiť, že nastavený čas závierky je dostatočne krátky na to, aby ste neroztriasli záber. Dobrým spôsobom je zdvojnásobenie rýchlosti podľa ohniskovej vzdialenosti, s ktorou fotíte. Ak napríklad fotíte na 50 mm objektív, uistite sa, že rýchlosť uzávierky nie je dlhšia ako 1/100 s, pri 100 mm objektíve by to zas bola 1/200 s.

Clona

Výber clony závisí od toho, akú hĺbku ostrosti na fotografii chcete mať. Zvyčajne sa používa clona f/5.6 alebo vyššia. Zabezpečí to, že všetko bude na fotografii ostré. Ak sú niektoré predmety vyššie ako ostatné, možno budete musieť clonu ešte zväčšiť. Možno budete chcieť niektorú časť fotografie zvýrazniť, vtedy použijete clonu f/2.8 alebo aj nižšiu a zaostríte iba hlavný objekt, ktorý by mal mať špecifickú výšku. Ostatné objekty by mali byť pritom v inej výške a budú malou clonou jemne rozostrené.

ISO

Vo väčšine prípadov budete flat lay fotografovať pod dostatočným svetelným zdrojom, vysoké ISO nebude potrebné. V ideálnom prípade vám odporúčam ho mať nastavené čo najnižšie, aby v obraze nebol digitálny šum a fotografie boli čo najostrejšie a najčistejšie. Väčšina fotografií techniky série Z bola fotená na ISO 500 alebo menej. Ak fotíte v tmavšom prostredí, použite statív, aby ste ISO udržali čo najnižšie a nehrozilo rozmazanie záberu pohybom rúk.

Ohnisková vzdialenosť

Flat lay sa dá fotiť s rôznymi ohniskami. Príliš široké ohnisko môže skresľovať objekty. Ak sa chcete skresleniu vyhnúť, nepoužívajte širšie ohniská ako 50 mm. V uliciach fotím výhradne 35 mm objektívom, pri flat lay s ním musíte byť k objektu oveľa bližšie, a na výsledných fotografiách nejaké skreslenie uvidíte.

Úprava

Existuje množstvo aplikácií na úpravu fotografií. Prevažne používam Adobe Photoshop Lightroom. Je jednoduchý a rýchly na používanie a má vynikajúci organizér fotografií. Ak ste v používaní Lightroomu nováčikovia, najlepší spôsob, ako sa ho naučiť ovládať, je prechádzať editačné nástroje a nastaviť slidery, pohrať sa s krivkami, zapínať a vypínať efekty, aby ste videli ich účinok na fotke. Akonáhle budete vedieť, čo ktorá funkcia robí, môžete začať upravovať podľa svojho vkusu. Je to zároveň výborný nástroj na malé retuše ako odstránenie zrniečok prachu, alebo vyčistenie malých plôch na fotografii.

Tipy na úpravu flat lay fotografií v Lighroome:

– Vždy začnite zaškrtnutím políčka “Remove Chromatic Aberration” a “Enable Profile Corrections” v sekcii lens correction. Redukuje sa tak skreslenie objektívu.

– Buďte opatrní pri nastavovaní farieb. Špeciálne pri produktovej fotografii je dôležité zachovať pôvodnú farbu produktu najbližšie realite.

– Ak máte celú sériu fotografií na rovnakom pozadí, uložte si kroky úpravy, s ktorou ste najviac spokojní ako preset. Ten potom môžete aplikovať na celú sériu.

Upravujem najmä v sekciách „Tone“ a „Tone Curve“. Tu môžete viditeľne zvýrazniť prirodzené farby a tóny.

Niekoľko tipov na záver

– Niekedy menej je viac. Flat lay fotografie vyzerajú najlepšie, keď je celý obraz vyplnený rôznymi vecami, ale niekedy aj dve – tri veci môže vyznieť o to pôsobivejšie a kreatívnejšie.

– Použite handričku a jemnú kefku na vyčistenie vašej techniky, ušetrí vám to kopu práce pri odstraňovaní prachových zrniečok v postprocese.

– Ak váš fotoaparát disponuje aplikáciou ako je SnapBridge, využite ju naplno. Ak fotíte zo statívu, možnosť prezerať si fotografie zo smartfónu šetrí čas a robí aranžovanie záberov oveľa jednoduchším.

Zapojte sa do výzvy #CreateYourLight a zdieľajte s nami vaše vydarené flat lay fotografie #ShootingFlatlays a nezabudnite označiť našu stránku @nikon_cz_sk a pridať odkiaľ ste!

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.