Create Your Light: Fotografujeme v domácom (a podomácky vyrobenom) štúdiu

Už je čas, hlásime sa s ďalšou, v poradí druhou témou “karanténnej” výzvy od Nikonu #CreateYourLight. Kým v tej minulej sme chceli, aby ste pracovali v prirodzenom svetle prenikajúcom do vašich príbytkov cez okná, teraz vás povzbudíme k tomu, aby si vytvorili vlastné domáce štúdio a pracovali s umelým osvetlením. Obchody sú zatvorené, síce online nakupovanie funguje, ale my chceme prebudiť vašu kreativitu a ušetriť peňaženku. 🙂 Keď pochopíte princípy, ako sa dá improvizovať pri štúdiovom fotení, môže sa vám to zísť kedykoľvek vo vašej vážnej praxi, ale aj vtedy, keď sa chcete fotografiou iba zabávať.

#photographygearhacks alebo #photographystudiohack sú nové hashtagy. Označíte nimi fotografie, ktoré sa vám podarí urobiť v domácom prostredí pomôckami vyrobenými z bežných predmetov v domácnosti. Štúdio si naozaj môžete vytvoriť aj z vecí, ktoré ste zabudli odniesť do odpadkového koša a dostanú tak nový zmysel a druhú šancu.

Svetlo je pre fotografiu kľúčové, takže ak chceme fotiť, musíme ho vedieť použiť tak, aby nám slúžilo k najlepšiemu možnému výsledku. Výnimočné fotky vznikajú vďaka dobre využitému potenciálu svetla. Aj ten najlepší objekt v nevhodnom, alebo slabom osvetlení zanikne. Domáce štúdio, svetelné efekty, vlastné originálne riešenie, kreatívne fotenie je náš cieľ. Ako si doma vyrobíte vlastný softbox a ďalšie zlepšováky vám prezradí Neil, lektor kurzov Nikon školy vo Veľkej Británii.

Možno ste sa niektorí zľakli, lebo nepatríte zrovna ku kutilom domácim, ktorí dokážu zmajstrovať a opraviť všetko, čo treba. Neilove tipy však zrealizuje každý. Ak sú vaše ruky trochu šikovné, možno budú vaše DIY softboxy vyzerať skvele a prežijú aj túto karanténu. 🙂 Našim cieľom je v prvom rade vytvoriť z bežne dostupných vecí nástroj, ktorým budeme môcť modifikovať, tvarovať a rozptyľovať svetlo a dosiahnuť očakávané výsledky.

Vyrobiť si vlastný softbox je výzva a veríme, že viacerých z vás táto možnosť nadchne. Vlastné na mieru zhotovené osvetľovacie zariadenie je ideálny spôsob, ako získať prvé skúsenosti, ale aj sa posunúť v tvorbe na ďalšiu úroveň, keď nekonvenčným spôsobom dokážete tvoriť svoje originálne fotografie.

Urobte si vlastný softbox

Po domácky vyrobený softbox je jedna z najobľúbenejších Neilových vychytávok. Dá sa použiť s bleskom, alebo so stálym svetlom. Potrebovať budete iba kartónovú krabicu, biely priesvitný materiál, ktorý bude slúžiť ako difúzor svetla, prípadne alumíniovú fóliu do vnútra krabice a lepiacu pásku.

Premeraním rozmerov otvoru krabice zistíme, aký tvar a veľkosť difúzneho materiálu potrebujeme a podľa toho ho vystrihneme do požadovaného tvaru. 

Ak krabica, ktorú použijete, má klopy na zatváranie, určite ich neodstrihnite. Môžu slúžiť ako klapky štúdiových svetiel a smerovať či tvarovať svetlo. Vnútornú časť krabice môžete vystlať alumíniovou fóliou. Vďaka nej sa vo vnútri softboxu odrazí viac svetla cez difúzor a jasnejšie osvetlí objekt. V spodnej časti krabice vyrežte dieru pre blesk, alebo iný zdroj stáleho svetla. Zdroj svetla bezpečne pripevnite na krabicu. Na mieru vyrobený softbox je hotový!

Softboxy zväčšujú svetelný zdroj, zmäkčujú svetlo dopadajúce na objekt a redukujú tiene. Sú vynikajúcim spôsobom, ako dosiahnuť jemné a rovnomerné osvetlenie, najmä ak máte klapky (klopy krabice), ktorými ľahšie ukočírujete rozptyl svetla.

Ak doma nenájdete materiály potrebné k výrobe softboxu, efekt difúzera supluje aj biele tričko alebo posteľná bielizeň, ktorú umiestnite pred zdroj svetla. 🙂

Tieniaca doska / flexibilné tienidlo

Tieniace dosky sú základným nástrojom, ktorý nám ustráži únik svela. Dajú sa veľmi ľahko vyrobiť a aj použiť. Neil odporúča použiť čierne plastové vrece namiesto flexibilného tienidla, ktoré absorbuje svetlo a lepiacu pásku na pripevnenie k zdroju svetla. Dobre poslúži aj kartón. Tieniaca doska poslúži aj na zatienenie časti obrazu, ktorá nemá byť nasvietená. Chcel som, aby svetlo dopadlo na fotoaparát, tieniacu dosku som teda umiestnil tak, aby svetlo neprenikalo do iných častí pripravenej scény.

Light Bouncer / reflektor

Light Bouncer má opačný účinok na šírenie svetla ako tieniaca doska. Zvyšuje intenzitu a rozširuje dopad svetla zo zdroja. V závislosti od veľkosti bouncera alebo reflektora, tiež môžu zjemniť a redukovať tiene. Výroba je v zásade rovnaká ako pri tieniacej doske, ale tentokrát by mal byť použitý reflexný materiál. Vhodným materiálom je biela karta, papier, alumíniová fólia alebo biely plast. Menej reflexné materiály vyprodukujú jemnejšie svetlo a tiene, vysoko reflexné materiály ostrejšie svetlo a tvrdšie tiene.

Komínky

Komínok je modifikátor svetla, ktorý vytvára veľmi koncentrovaný lúč svetla. Dá sa vyžiť na najrôznejšie kreatívne svetelné efekty. Najjednoduchší spôsob výroby je vziať valec, odrezať pod uhlom vrchnú hranu, do spodnej časti valca umiestnite zdroj svetla. Čím je komínok dlhší, tým užší pruh svetla vytvára. Keď ho skosíte, napodobníte reflektor na pozadie (background reflector). Komínok možno použiť na stály zdroj svetla, ale aj na externé blesky. Neil ako komínok použil tubu od čipsov, ktorú rozstrihol na polovicu. Keď odstrihol dno tuby, vznikli mu hneď dva komínky. Rozmerom presne sedia na Neilove blesky, nepotrebujú žiadne ďalšie úpravy. A nezáleží na príchuti čipsov 😉 Neil nezistil žiaden rozdiel v kvalite svetla.

Svetelný stan

Vyrobiť sa dá aj svetelný stan. Vďaka nemu získate vynikajúce produktové snímky na čistom pozadí s minimálnymi tieňmi. Takto je možné dosiahnuť aj efekt plávajúceho pozadia za objektom. Na túto vychytávku vám tiež postačí zopár bežných vecí. Neil použil lepenkovú krabicu, hárky papiera rozmeru A4 a lepiacu pásku. Skôr ako začnete, dôležité je vedieť, aký veľký bude váš objekt. Tentokrát začnite odstránením klopov krabice a vystrihnutím otvorov na bočných stranách, zozadu, a prípadne aj zvrchu. Papierom prekryte vystrihnuté otvory krabice. Papier bude pôsobiť ako difúzor vnikajúceho svetla. Pri fotení môžete použiť akýkoľvek zdroj svetla. Vďaka viacerým otvorom svetelného stanu môže byť zdrojov svetla aj viac. Ak chcete dosiahnuť väčšiu kreativitu pri fotení produktu, vnútro krabice môžete ešte vystlať papierom.

Tip: Vyskúšajte nafotiť produkt pod uhlom smerom nadol a vytvorte efekt „plávajúceho objektu“.

Sfarbenie pozadia

Ak máte nezaujímavé pozadie, môžete ho zmeniť využitím svetelného zdroja, fľaše s vodou a potravinárskeho farbiva. Ďalší jednoduchý tip. Vezmite priesvitnú fľašu, naplňte ju vodou a pridajte potravinárske farbivo podľa vášho výberu. Poriadne zavrite a silno pretrepte, aby sa farbivo rovnomerne rozpustilo vo vode. Fľašu umiestnite ku svetelnému zdroju, Bude fungovať ako go-bo (skrátene “go-between” – dať medzi svetlo a objekt) a výsledné svetlo získa farbu potravinárskeho farbiva.

Tvorba vzorov

Mnohé nástroje každodenného domáceho použitia sa dajú využiť ak “go-bo”. Neil použil kuchynské cedidlo. Jeho otvory vytvárajú zaujímavé vzory na pozadí. Otvory sú malé, tiene, ktoré vytvárajú sú ostré. Pri takomto svetle môžete vytvárať fotky typu “Noir”. Rovno dobre poslúžia izbové rastliny, dobre budú tieniť tie, ktoré majú papraďovité listy. Ak máte zdroj svetla s vysokou intenzitou, použite CD alebo DVD na vytvorenie dúhy. Experimentujte s rôznymi predmetmi, ktoré doma nájdete. Možno budete prekvapení, aké efekty dosiahnete.

Bezpečne s vychytávkami

Toto je len niekoľko tipov na osvetľovacie príslušenstvo. Existuje mnoho ďalších vychytávok, ktoré si jednoducho spravíte doma, podeľte sa s nami o tipy ne s hashtagom #CreateYourLight.

Nezabúdajte však na bezpečnosť. Ak použijete konštantný zdroj svetla, ktorý sa nahrieva, buďte veľmi opatrní a nepoužívajte horľavé materiály, prípadne ich umiestnite v dostatočnej vzdialenosti, aby nehrozilo ich vznietenie. Zároveň sa ubezpečte, že vaše zariadenia sú dostatočne pripevnené k softboxom alebo iným modifikátorom svetla, aby ste si nepoškodili svoje príslušenstvo.

Video a fotografie vzniklo s použitím smart telefónu ako diaľkovej spúšte Nikon fotoaparátu pomocou aplikácie SnapBridge.

Autor tipov a trikov je Neil Freeman, Training Manager, Nikon School UK

Možno nie každému sa chce pustiť sa do vyrábania vlastných osvetľovacích zariadení. Tipy ako si pripraviť zaujímavé osvetlenie scény s nie príliš drahým príslušenstvom, nám dal aj ambasádor značky Fomei Jan Novák. Inšpirujte sa!

Best friend

Dlho som chodil po byte a predstavoval si rôzne situácie. A tak mi napadlo. Každá slečna sa predsa niečoho bojí – tmy, hadov, pavúkov, je toho dosť. Priateľka Katka má veľkého plyšového medveďa. Použil som ho ako kamaráta a chcel som navodiť atmosféru, ako keď sa Katka niečoho bojí. At,mosféru som sa rozhodol navodiť svetlom prechádzajúcim cez žalúzie na okne. Bývame na dvanástom poschodí, takže umiestniť svetlo pred okno nebolo možné. Riešenie bolo veľmi jednoduché. Otvoril som okno.

Scénu som si nasvietil jedným svetlom  Basic Hobby LED, Terronic bez difúzora, aby som vytvoril ostré svetlo. Na fotenie v domácich podmienkach je ideálna zostava dvoch sieťových LED svetiel s prepravnou taškou. 

  1. Za nízku cenu super dostanete svetlá s výkonom 38W a farebnou teplotou 5600K
  2. Sú skladné rozložené aj zložené a stojany majú úzku základňu a napriek tomu sú stabilné
  3. Jednoducho sa ovládajú
  4. Majú univerzálnu plochu svetla. Pre jemnejšie svietenie obsahujú difúznu látku a v prípade potreby väčšieho zmäkčenia svetla môžete použiť dáždniky. 
  5. Svetlá kvalitne podávajú farby a to je pre fotografiu veľmi dôležité. 

Mal som jasnú predstavu o fotke a vznikla na prvý pokus. Cesta k vyformovaniu myšlienky je vždy najdlhšia. Mám jednoducjú radu. Nechajte to na chvíľu tak, zahrajte si napríklad hru na počítači a vyčistite si hlavu. O niekoľko minút sa k tomu vráťte a uvidíte veci inak. 

Kúzlo knihy

Medveď kamarát zohral svoju rolu aj pri ďalšom fotení. Tentokrát ma na nápad priviedlo svetlo samotné. LED MINI RGB 12 je výkonné LED svetlo veľkosti telefónu s veľkým rozsahom farebnej teploty, plnou škálou RGB farieb, ktoré môžem voliť pomocou HSI (Hue, Saturation a Intensity). Má 20 farebných efektov, ktoré som však pri tomto fotení nevyužil. Fotografickú scénu som sa rozhodol vytvoriť s knihou, ako magickou studnicou vedomostí. Kúzlo, keď sa ponoríte, začítate a čas okolo vás zrazu ubieha inak.

Pre navodenie pokojnej a uvoľnenej atmosféry som na LED MINI RGB 12 nastavil žltú farbu a položil ho na knihu. Tentokrát som fotil na tri pokusy, pretože jediné a najdôležitejšie, čo som zabudol nastaviť, bola farebná teplota. „Kúzlo“ vychádzajúce z knihy už je jednoduchá grafická práca.

Autor tipov a fotografií je Jan Novák, ambasádor Fomei, ČR.

#photographygearhacks / #photographystudiohack

Ukážte nám svoje fotografie z vášho domáce fotoštúdia. Použite na sociálnych sieťach hashtag #CreateYourLight #photographygearhacks alebo #photographystudiohack, označte našu stránku @nikon_cz_sk a pripíšte mesto, kde bývate.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *