Create Your Light: Fotografujeme pri svetle z okna

Žijeme v historických chvíľach, aké nikto z nás ešte nezažil. Vnímame a prežívame ich rôzne. Ako komunita fotografov máme jedinečnú možnosť fotoaparátom zachytiť to, čo vidíme a cítime. Aby sme inšpirovali fotografov, ktorí musia byť teraz doma a nadšencov fotografie, vytvorili sme projekt #CreateYourLight. Je to pozvánka vziať do ruky fotoaparát a dokumentovať historické okamihy tejto doby a zdieľať ich s ostatnými. Toto je dlhodobá výzva #CreateYourLight – vrámci nej môžete zachytávať a zdieľať svoj aktuálny život a vnímanie súčasnej situácie na sociálnych sieťach s týmto hastagom. Pomôcť vám môžu tieto otázky.

Ako vyzerá váš svet v týchto chvíľach?
Čo vidíte?
S akým príbehom sa chcete podeliť?

Každé dva týždne bude vyhlásená konkrétna téma na vaše fotografické spracovanie. Fotky na tieto dvojtýždňové výzvy je trebné okrem hastagu #CreateYourLight doplniť ďalším konkrétnym hastagom podľa názvu témy. Ten sa dozviete vždy pri vyhlásení témy. 

Predstavenie #ShootingWithWindowLight - fotografujeme pri svetle z okna

Aby sme vás inšpirovali a povzbudili na sociálnych sieťach, každé dva týždne Nikon spoločne s profesionálnymi fotografmi, ambasádormi značky a lektormi Nikon školy bude zdieľať fotografickú tému. Môžete ju interpretovať doma a pomôžu vám pri tom rady a triky. Dnes vás pozývame do prvej témy: Fotografovanie so svetlom z okna.

Použitím hashtagu #CreateYourLight a #ShootingWithWindowLight cez sociálne siete rozšírime výzvu do sveta, pozveme k inšpirácii a ku kreativite všetkých. Použitím hashtagu #CreateYourLight a #ShootingWithWindowLight budeme zdieľať svoje zábery.

Každé dva týždne zverejníme najlepšie zábery na našich kanáloch pred ďalšou výzvou do ďalšej témy na vyskúšanie doma. 

Rady a tipy na fotografovanie so svetlom z okna

V skutočnosti tráviť čas doma má pre fotografa aj svoje výhody. Aj vo vnútri našich domovov nájdeme veľa miest, ktoré sa môžu stať úžasnými fotografickými lokalitami. Pomôže nám k tomu pochopenie, ako sa dá pracovať so svetlom prichádzajúcim cez okno. Ponúkneme vám niekoľko tipov a techník, ktoré vám ukážu, ako sa dá pracovať s prirodzeným svetlom z okna, ako byť kreatívny a nafotiť nádherné fotografie aj doma.

Existuje mnoho spôsobov, ako využiť svetlo z okna a každý z nich ponúka iný charakter svetla. Kde sa postaví fotograf a kam vzhľadom na okno umiestni svoj objekt, bude mať obrovský vplyv na výslednú snímku. Keď vyžívame svetlo z okna, pracujeme vlastne so smerovým svetlom. Svetlo tak môžeme použiť ako bočné, predné alebo zadné.

Pri práci so svetlom je všeobecným pravidlom, čím väčší je zdroj svetla v pomere k objektu, tým mäkšie svetlo na objekt dopadá. Čím je zdroj svetla menší, tým bude intenzita a ostrosť svetla silnejšia. Malý zdroj svetla vytvára ostré a hlboké tiene.

Pochopiť svetlo z okna

Možno prekvapujúco, ale hoci fotíte vo vnútri, počasie vonku bude určovať, aký typ fotografií môžete robiť. Neexistuje najlepší čas na fotenie počas dňa. Svetlo z okna bude teplejšie počas východu a západu slnka, ale podobný výsledok môžeme dosiahnuť aj prispôsobením vyváženia bielej vo fotoaparáte. Počas zamračeného dňa môžeme pracovať s rozptýleným svetlom, ktoré je vhodné napríklad na jemné portréty či zátišia. Jasné a ostré slnečné lúče dopadajúce dnu sú zas vhodné pre iné objekty. Priame slnečné svetlo funguje aj pri portrétoch, ale je to veľmi náročný typ svetla. Ak ste odhodlaní na ozajstnú výzvu a zvolíte si páve toto ostré svetlo, výsledné fotografie budú veľmi nápadné a dramatické. Toto je najobľúbenejší typ svetla mnohých fotografov, pretože ponúka viac možností použitia.

Ak máte doma príliš veľké okná, môžete sa stretnúť s problémom priveľkej intenzity či plochy svetla na to, aby ste urobili záber, aký zamýšľate. Čiastočne zatiahnutie závesov alebo roliet môže slúžiť ako klapky alebo reflektor na štúdiovom svetle a produkovať iba úzke pruhy či lúče svetla, s ktorými môžete pracovať. Môžete experimentovať a modifikovať svetlo z okna tak, aby čo najviac vyhovelo vašim zámerom. Nezabudnite, že aj najmenší pohyb vášho objektu fotografovania bude mať v takom smerovom svetle veľký vplyv na výslednú fotografiu.

Ako fotografovať s rôznymi typmi svetla

Fotografovanie s využitím predného (čelného) svetla

Fotografovanie s predným svetlom znamená, že fotografovaný objekt je nasvietený svetlom, ktoré spravidla vychádza za vašim chrbtom a dopadá čelne na objekt.
Najlepšie výsledky docielite, keď svetlo rovnomerne osvieti scénu a tiene dopadnú za fotografovaný objekt alebo úplne mimo neho.
Pozor, aby se vám nepodarilo zatieniť objekt tým, že zakryjete svetlo, ktoré na neho dopadá z vášho smeru. Niekedy sa možno budete musieť prikrčiť alebo ustúpiť na stranu, aby mohlo svetlo dopadať na objekt. Kreatívne pracujte s tieňmi, ktoré sa premietajú do obrazu.

Foto: Alžbeta Jungrová
Fotografovanie s využitím zadného svetla (protisvetla)

Zdroj svetla se nachádza za fotografovaným objektom a vy môžete vďaka tomu vytvoriť dva typy snímok. Môžete nechať objekt správne exponovaný, pozadie presvetlené  a využiť odlesky či závoj zo zdroja svetla, alebo snímku zámerne podexponovať a zobraziť siluetu objektu.

Pozor, nefotografujte priame slnečné svetlo s pohľadom do optického hľadáčika, nakoľko to môže byť nebezpečné pre vaše oči.

Foto: Alžbeta Jungrová
Fotografovanie s využitím bočného svetla

Bočné svetlo zrejme využijete pri fotografovaní v interiéri najčastejšie. Vy i fotografovaný objekt budete v jednej rovine od okna. Táto technika poskytuje celý rad rôznych postupov. Môžete umiestnite objekt ďalej od okna a dosiahnuť jeho rovnomernejšie nasvietenie, alebo naopak bližšie k oknu pre kontrastnejšie a dramatickejšie svetlo.

Foto: Alžbeta Jungrová

Výber objektu

Toto je cvičenie a učenie sa, ako sa pozerať na svetlo a pracovať s ním tak, aby vznikli úžasné snímky v interiéri, takže vašim objektom môže byť čokoľvek, čo doma nájdete. Môžu to byť každodenné predmety používané v kuchyni, garáži, hračky, sochy, plastiky… Svetlo prenikajúce dnu cez okno je tiež skvelé na portréty. Jednoducho nájdite niečo (niekoho), s čím sa vám bude ľahko pracovať v rôznorodých svetelných podmienkach.

Kompozícia

Väčšina interiérov nemá čisté línie a jednoduché pozadie, preto je dobre premýšľať nad kompozíciou, aby ste do obrazu nezahrnuli rušivé prvky. Veľmi ľahko sa môže stať, že sa budete sústrediť na objekt a zabudnete ustrážiť okraje a pozadie na fotografii. Pamätajte na to, aby ste vždy skontrolovali každý okraj záberu skôr ako stlačíte spúšť. Pokúste sa nemať v zábere veľkú časť okna, pretože výsledkom bude veľký dynamický rozsah medzi tieňmi a svetlami. Vo svetlách potom stratíte detaily.

Umiestnenie vášho objektu

Ak chcete vytvoriť dramatický kontrastný záber, objekt umiestnite blízko ku oknu. Ak ho umiestnite 1 až 2 metre od okna, kontrast sa výrazne zníži a objekt bude osvetlený rovnomernejšie a jemnejšie. Ak ho umiestnite príliš ďaleko od okna, môže byť už príliš tmavý na to, aby vznikla dobrá fotografia. Ideálne je, ak svetlo dopadá na objekt trochu zhora, takže ak fotíte portrét, mal by váš objekt sedieť, alebo ležať na podlahe. Môžete pritom použiť výklopný displej na fotoaparáte, aby ste si komponovanie uľahčili.

Nastavenia fotoaparátu pri fotografovaní vo svetle okna

Máte celý možností, aké nastavenia fotoaparátu použiť pri fotografovaní pri svetle z okna. Voľba režimu bude závisieť od objektu fotografovania a od predstavy výslednej snímky autora.

Režimy snímania

Programová automatika (P) má najmenej možností kreatívne zasahovať do výsledného obrazu, ale uľahčí vám prácu, keďže fotoaparát nastaví celú expozíciu za vás. Vy sa tak môžete sústrediť na umiestnenie objektu a celkovú kompozíciu snímky. Priorita clony (A) vám umožní meniť clonu a s ňou aj hĺbku ostrosti, pričom fotoaparát doplní čas závierky. Malé clonové číslo znamená malú hĺbku ostrosti a lepšiu separáciu objektu od pozadia. V priorite závierky (S) máte kontrolu nad rýchlosťou závierky a tým nad zvýraznením pohybu v obraze. Kratšie časy závierky ostro zachytia aj pohybujúci sa objekt, a naopak, dlhšie časy umožnia rozmazať pohyb v obraze. Manuálny režim (M) umožňuje zároveň kontrolovať aj hĺbku ostrosti (clonou) aj pohybovú ostrosť / neostrosť (rýchlosťou závierky). Je tak najkreatívnejším režimom fotografovania, ale aj najťažším. Pre zjednodušenie práce môžete vo fotoaparáte zvoliť automatickú kontrolu citlivosti ISO.

Clona

Začnite so strednou clonou F4 alebo F5,6, podľa objektívu aký máte. Ak chcete viac oddeliť objekt od pozadia, použite clonu F1,8 alebo F2,8, ak to váš objektív umožňuje. Ak potrebujete naopak v obraze všetko ostré, použite clonu F8 a väčšiu, aby ste zväčšili hĺbku ostrosti. Môžete pri tom naraziť na nedostatok svetla vo vnútri a budete musieť nastaviť vyššie hodnoty citlivosti ISO (prípadne použiť statív).

Čas závierky

S pokročilou technológiou stabilizácie obrazu v objektívoch a najnovšie aj vo fotoaparátoch (Nikon Z 6 a Z 7) je ľahšie vyhotoviť ostrý obraz aj pri dlhších časoch závierky. Z Nikonom Z 6 / Z 7 a objektívom 24-70 mm možno z ruky udržať ostré snímky aj pri časoch dlhších ako 1/20 s.  Aj tak však bez statívu odporúčame pri fotení ľudí začať s časom závierky aspoň 1/125 s. Ak sa ukáže, že bez problémov zvládnete aj dlhšie časy, môžete čas závierky predĺžiť. V kritických podmienkach použite statív, ktorý vám umožní vyhotoviť ostrú fotografiu pri dlhších časoch. Vyhnete sa tak rozmazaniu záberu v dôsledku nechceného pohybu rúk.

ISO

Pre najlepšiu kvalitu obrazu nastavte na fotoaparátu najnižšiu natívnu hodnotu citlivosti ISO (typicky ISO 100) a teraz zapnite funkciu Auto ISO. Nikon fotoaparáty majú vynikajúcu kvalitu obrazu aj pri vyšších citlivostiach ISO a produkujú len málo nechceného šumu. Preto možno využívať funkciu automatickej voľby citlivosti ISO, ktorá vás oslobodí od ručnej zmeny tretieho parametra expozície (clona, čas, ISO).  Znamená to, že vy zvolíte jeden alebo obidva kreatívne parametre expozície (čas a clonu) a fotoaparát správne prispôsobí ISO vami zvolenej kombinácii. Pri fotografovaní v slabom svetle (pri vyšších citlivostiach ISO), môžete v menu fotoaparátu zapnúť redukciu šumu pri vyšších citlivostiach ISO. Fotoaparát tak v prípade potreby zredukuje nechcený šum v obraze.

Korekcia expozície

Perfektným spôsobom jemného doladenia expozície  je jej korekcia. Ak je váš objekt príliš svetlý alebo strácate detaily v najvyšších svetlách, môžete zapnúť korekciu expozície do mínusu (napríklad – 1 EV, -2 EV…). Naopak, ak je objekt príliš tmavý, korigujete expozíciu do plusových hodnôt (+ 1EV, + 2 EV). Používanie korekcie expozície je umením balansu mať toľko svetla v expozícii, koľko potrebujem. Pri fotografovaní do nekomprimovaného formátu RAW máme určitú pružnosť expozície a môžeme v určitej miere korigovať expozíciu aj následne pri spracovaní fotografií v obrazovom editore.

Meranie svetla

Nastavte si meranie svetla na pokročilé maticové meranie – Matrix metering, ktoré je vhodné na väčšinu situácií pri fotení vo svetle okna. Ďalšie druhy merania svetla prinesú len veľmi malý benefit, takže môžete ostať pri Matrix meraní a v prípade potreby korigovať expozíciu podľa návodu vyššie.

Vyváženie bielej

Začnite na automatickom vyvážení bielej (Auto White Balance) alebo na automatickom vyvážení bielej počas denného svetla (Daylight Auto White Balance). To by malo vyhovovať väčšine situácií. Ak máte v obraze nechcený farebný závoj, môžete nastaviť manuálne teplotu svetla v stupňoch Kelvina. Pre denné svetlo to bude hodnota cca. 5560 K. Môžete však aj experimentovať. Nie je nič ľahšie, ako sa prepnúť do live view, meniť nastavenie vyváženie bielej a na displeji sledovať zmeny farebného podania a rozhodnúť sa, ktoré mi vyhovuje. Ak fotografujete do nekomprimovaného formátu RAW, vyváženie bielej si bez straty kvality môžete meniť dodatočne v obrazovom editore.

Zaostrovanie

Pre presné zaostrenie statického objektu začnite s jednoduchým zaostrením AF-S (zaostrenie na nepohyblivý objekt) a zaostrením na jeden bod. Aktívny zaostrovací bod posuňte na objekt, ktorý fotografujete a stlačte spúšť do polovice. Tým zaostríte objekt a pri plnom stlačení spúšte vyhotovíte záber.

Začnite napríklad s mojimi nastaveniami, ktoré si v prípade potreby môžete modifikovať. ISO100 so zapnutou funkciou Auto ISO, automatické vyváženie bielej WB, režim M (manuál), F4 a 1/125 s, Matrix meranie expozície a fotografovanie do formátu RAW. Korekcia expozície v prípade potreby.

A teraz vy! 🙂

Dúfame, že sme vás dokázali „nakopnúť“ a že vezmete svoj fotoaparát a vytvoríte krásne fotografie pri svetle z okna. Ak sme vás inšpirovali, prosím sledujte nás na sociálnych sieťach a podeľte sa s nami o výsledky použitím tagov #CreateYourLight #ShootingWithWindowLight. Nezabudnite nás označiť @nikon_cz_sk, prípadne napíšte vaše mesto.

Autor tipov a trikov v článku: Neil Freeman, Training Manager, Nikon School UK

Inšpiratívne fotografie poskytla Alžbeta Jungrová, ambasádorka značky Nikon.

Ďakujeme! Áno, budete to mať možno ťažšie, pretože nebudete mať pri fotení skúsenú modelku ako Alžbeta, ale o to väčšia výzva to bude. 🙂 Tešíme sa na vaše fotografie

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *