Coolpix A1000 namiesto mobilu nielen na vychádzky

Coolpix A1000 je malý cestovný ultrazoom, ktorý sa zmestí do vrecka bundy. Je to najmenší fotoaparát s 35-násobným optickým priblížením (apríl 2019). Je neuveriteľné, ako sa dá takéto priblíženie vtesnať do tela, ktoré je hrubé cca. 4 cm.

A čo to v praxi znamená?

Minimálny zoom 24 mm (po prepočte na 35 mm formát)

Maximálny zoom 840 mm (po prepočte na 35 mm formát)

Na rodinnú prechádzku na neďaleký kopec v Rakúsku som si vzal A1000, aby som ho trochu otestoval. Priznám sa, že aj keď ultrazoomy zvyčajne netestujem, špecifikácie tohto foťáčika ma zaujali a rozhodol som sa ozrejmiť si, pre koho je takýto aparát určený.

Spracovanie a dizajn

Spracovanie je na výbornej úrovni, telo fotoaparátu je zo zliatiny a všetky ovládacie prvky sú na dostupnom mieste. Ovládanie je porovnateľné so vstupnými zrkadlovkami. Môžete jednoducho fotografovať pomocou automatických či motívových programov, alebo zvoliť polomanuálne či plne manuálny režim. Všetky režimy pohodlne ovládate pomocou dedikovaných tlačidiel a voličov. Dva rotačné voliče sú pri kompaktných fotoaparátoch skôr výnimkou. Jeden (kotúč) je na hornej strane a jeden (prstenec štvorsmerového tlačidla) na zadnej. Keď si na funkčné tlačidlo Fn navolíte ISO, máte všetky tri expozičné veličiny pod priamou kontrolou. Samozrejmosťou je priamy prístup ku korekcii expozície. Veľmi užitočným prvkom je tlačidlo rýchleho oddialenia priblíženia. Nachádza sa zo strany pri objektíve nad kolískovým ovládačom zoomu. Pri tak veľkom priblížení sa často stane, že objekt zmizne z hľadáčika alebo displeja. Týmto tlačidlom na okamih rozšírite uhol záberu a môžete tak svoj objekt znovu nájsť a zakomponovať do záberu.

Oproti predchodcovi A900 pribudol hľadáčik, dotykový displej, ktorý sa dá vyklopiť o 180° stupňov pre pohodlné selfíčka, nové ovládanie zoomu pri objektíve a programovateľné tlačidlo Fn. Hľadáčik nemá ultrajemné rozlíšenie ani nie je najväčší, ale počas slnečných dní splní svoj účel a umožní vám fotografovať aj za jasného počasia, keď už na displeji toho veľa nevidíte. Rozlíšenie a zobrazenie výklopného dotykového displeja je detailnejšie ako v hľadáčiku.

Fotografovanie

Fotografovanie je svižné. Rýchly štart fotoaparátu je podmienený naštartovaním elektroniky a vysunutým komplexného objektívu, takže nemôžete čakať rýchlosť štartu ako u zrkadlovky, ale prístroj nezdržiava a naštartuje za približne jednu sekundu. Zaostrenie je rýchle s občasným zaváhaním pri plnom zoome a nekontrastných objektoch. Rýchlosť ukladania na kartu je dostačujúca v JPG formáte, pri RAW (NRW) sa snímanie spomalí a po niekoľkých záberoch v rade prístroj potrebuje pauzu na vyčistenie operačnej pamäte. Určite by som prístroju doprial väčší buffer.

Výborne funguje rozpoznanie a zaostrenie na tváre. Zaostrovať a spúšťať expozíciu môžete aj dotykom na displej. Ďalším spôsobom, ako ovládať svoj fotoaparát je využitie aplikácie Snap Bridge, ktorá umožňuje mať fotoaparát stále prepojený s vašim inteligentným zariadením a automaticky sťahovať fotky alebo diaľkovo ovládať Coolpix A1000. Až na občasné zdržiavanie fotoaparátu pri fotení do RAW formátu som bol s používaním fotoaparátu spokojný. Aj výdrž batérie bola na vychádzku dostačujúca a dovolila vyhotoviť vyše 300 záberov na nabitie. Pre celodenné fotografovanie by som ale určite odporúčal náhradné batérie.

Obrazová kvalita

Fotoaparát má malinký CMOS senzor veľkosti 1 / 2,3“, a preto nemožno očakávať zázraky pri vysokých citlivostiach ISO za šera alebo v tmavších priestoroch. Za bežného dňa a pri priaznivom počasí fotoaparát produkuje kvalitné fotografie s ostrou kresbou. Platí to pri širokouhlom nastavení ale aj pri extrémnejšom priblížení. Plný zoom však znamená zmäkčenie obrazu. Objektív je ale tak kompaktný, že sa tomu ani nečudujem.

Minimálny zoom 24 mm (po prepočte na 35 mm formát)

Zoom na polceste. 🙂

Maximálny zoom 840 mm (po prepočte na 35 mm formát)

Na druhej strane pritiahnete si detaily z diaľky, kam už máte problém dovidieť voľným okom. Užívatelia mobilných telefónov s jedným širokouhlým ohniskom môžu zistiť, že fotenie je naozaj väčšia zábava a že zoom umožňuje objaviť v okolí netušené detaily. Zaujímavým spôsobom možno využiť minimálnu vzdialenosť zaostrenia pri teleobjektíve. Nie, nevyfotíte ozajstné makro 1:1, ale efektné zábery detailov s rozostreným pozadím áno.

RAW (NRW) je nekomprimovaný obrazový formát, ktorý umožňuje neskôr v počítači vyvolať výsledný obraz podľa svojej chuti. Môžete vďaka nemu bezstratovo dodatočne zmeniť vyváženie bielej, odstraňovanie šumu vo vami akceptovateľnej sile, množstvo detailov… Jeho prítomnosť vítam napriek tomu, že snímanie do RAW spomalí ukladanie fotografií na pamäťovú kartu a pri sériovom snímaní vás môže zdržať. Ak sa RAWom nechcete zaoberať, fotografujte do JPG a môžete si v Picture Contol nastaveniach zmeniť intenzitu odstraňovania šumu, doostrenia či farebného podania.

Video

A1000 natáča 4K i Full HD video, pri ktorom vie využiť kombinovanú stabilizáciu obraz (mechanickú a elektronickú) pre stabilnejšie videosekvencie.

Záver

Pre koho teda je a pre koho nie je určený nový Nikon Coolpix A1000?

Osobne si myslím, že typickým užívateľom doby, ktorí fotografujú mobilom, ukáže netušené možnosti optického priblíženia. Neutrpí ani aktuálnosť ich fotografií a možnosť okamžitého zdieľania, nakoľko aplikácia SnapBridge zabezpečí plynulé a sústavné sťahovanie fotiek do ich smart zariadenia. Nemožno čakať, že obrazom môže A1000 konkurovať fotoaparátom s väčším senzorom alebo rozmernejším a ťažším objektívom. Napríklad Coolpixu P1000. Už zďaleka nemôže byť náhradou  zrkadlovky alebo mirrorless fotoaparátu a ani to nemá v úmysle. Apeluje svojim zoomom, príjemným ovládaním a konektivitou na tých, ktorí fotografujú telefónom a chcú mať vo vrecku niečo, čo im umožní preskúmať aj vzdialené priestory a objekty. Ocenia ho cyklisti či turisti, alebo vychádzkari, ktorí sa nechcú zaťažovať drahšími a ťažšími fotoaparátmi a pred ultimátnou kvalitou uprednostnia mobilitu s neuveriteľným priblížením. Verím, že tento fotoaparát si nájde mnoho spokojných majiteľov.

Link na stránky výrobcu: www.nikon.sk

Galéria fotografií JPG vyvolaný z RAW (NRW).

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *