Cestovanie si väčšinou vyžaduje určité kompromisy v tom, čo si so sebou z fotovýbavy chcete a môžete vziať. Či už vás môže obmedziť veľkosť a váha batožiny v lietadle alebo program, ktorý vás čaká, alebo vaše telo. Áno, už to nie je čo bývalo, keď sme celý deň dokázali nosiť 10+ kg batohy bez následkov 😊. Inak sa zbalím, keď idem na výlet so svojimi priateľmi fotografmi a inak, keď idem na rodinný výlet. Keď všetci v skupine fotia, nie je problém počkať sa navzájom. Vtedy je priestor aj na výmenu objektívov, aj na rozloženie statívu a experimentovanie s kompozíciou alebo expozíciou. Keď však idete na poznávací výlet s rodinou, ktorý si chcete užiť aj s dobrým jedlom, zmrzlinou a kávou a chcete toho stihnúť naozaj dosť, oceníte čo najkompaktnejšiu a najľahšiu výbavu.
V minulosti, keď som svoju výbavu minimalizoval, som mal pocit, že o niečo prídem. Samozrejme časom dozrievame a už vieme, že nie za každým rohom na nás čaká výherný životný záber (aj keď jeden nikdy nevie, však? 😊). No jednoducho to už tak neprežívame a najlepší foťák je ten ktorý máme stále pri sebe a v pohotovosti. Sada objektívov niekde v ruksaku na chrbte aj tak neposlúži na neplánovanú životnú fotku.
Tak tomu bolo aj som mojim nedávnym rodinným výletom do Ríma. Vedel som, že budeme veľa chodiť, že budeme poznávať veľa historických miest a budov a že na chrbát si skôr budem nakladať nejaké oblečenie, niečo pod zub a hlavne vodu. Kým u nás teploty klesali pod 10 °C, v Ríme to bolo stále hodne nad 20 °C.
Po chvíľkovom váhaní som sa dokonca rozhodol, že si nevezmem ani full frame fotoaparát a tak som siahol po krásnom malom Nikone Zfc. Aký objektív však naň? Chvíľu som rozmýšľal nad univerzálnym NIKKOR 18 – 140 mm, no vedel som že budem v prvom rade potrebovať širšie ohniská a tak som na fotoaparáte nechal nasadený štandardný zoom NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR, ktorý je tak kompaktný a ľahký, že ho ani necítite. Váži neuveriteľných 135g! A k nemu som pribalil opäť kompaktný a ľahučký ultraširokáč NIKKOR Z DX 12-28mm f/3.5-5.6 PZ VR, ktorý váži len 205 g! Je to nenápadný objektív, ktorý je rovnako nespravodlivo zabúdaný ako štandard 16-50 mm. Ide totiž o tzv. lacňáky – cenovo výhodné objektívy z polykarbonátu (vrátane bajonetu), ktoré však majú prekvapivo ostrú a vyladenú optiku. Polykarbonát je pritom vysokej kvality a doteraz som nespozoroval nijaký problém ani na tubuse či bajonete objektívov.
Poskytujú tak cestujúcemu presne to, čo potrebuje. Kvalitné fotografie, plynulé zoomovanie (12-28 mm dokonca motorické), nízku hmotnosť a na krku cenu, ktorá vás nezruinuje, ak by sa s technikou čokoľvek stalo. Jedno Zfc mi už v Taliansku zmizlo aj s niekoľkými objektívmi. Pred dvoma rokmi nám tam vylúpili auto. ☹ Nie, nič proti Talianom, to sa môže prihodiť hocikde, ale skôr vo veľkých mestách ako niekde na vidieku či v prírode. (Druhý prípad sme mali v Paríži)A to som si tam chcel pôvodne vziať full frame a niekoľko plnoformátových objektívov. Škoda by tak bola niekoľkonásobne vyššia.
Poučený z minulosti som tak opäť siahol po menšej, ľahšej a lacnejšie alternatíve. A neoľutoval som. Celoživotný záber sa nestal a ja som si tak užíval ľahučkú zostavu ktorá mi ale umožnila nasnímať krásne fotografie, a keby som sa telefónom nedosiahol. Fotografovať na fotoaparát má aj svoje ďalšie praktické výhody. Telefón tak ne oberáte o energiu a môžete ho využívať na to, kde slúži lepšie – napríklad na navigáciu po meste, na čítanie o pamiatkach pri ktorých sa nachádzate, Na vyhľadávanie vhodného Miesta na obed, kávu alebo zmrzlinu.
Ak vyslovene nefotografujete akciu, napríklad živé street fotografie, tieto 2 objektívy vám postačia, aj keď nie sú svetelné. Obidva objektívy majú totiž účinnú optickú stabilizáciu VR, ktorá vám umožní z ruky fotografovať aj na dlhšie časy. Nie je tak žiaden problém vyhotoviť kvalitné fotografie z interiéru alebo za súmraku z ruky bez použitia statívu. Samozrejme ak si do batohu zbalíte maličký statív, s týmto fotoaparátom môžete vyhotoviť aj profesionálne večerné a nočné zábery. Ak by ste chceli fotografovať ľudí napríklad vo večernom meste, potom by som určite odporúčal pribaliť ešte jeden malý a ľahký svetelný objektív podobného typu a podobnej cenovej kategórie ako dva spomínané ZOOM objektívy.
Ak máte radšej širší záber, potom by som zvolil NIKKOR Z DX 24mm f/1.7.
Ak chcete niečo štandardnejšie, môže to byť NIKKOR Z 40mm f/2. Prvý z nich po prepočte na full frame vám dá približne 36 mm ohnisko, druhý 60 mm.
Ak by ste chceli fotiť ešte viac z diaľky, potom je tu možnosť pribaliť si stále ľahký a cenovo nie ustrelený NIKKOR Z 50mm f/1.4.
Ja som mal so sebou popri dvoch ZOOM objektívoch spomínaný 40 mm objektív, ale musím sa priznať, že som ho použil iba raz alebo dvakrát a celý niekoľkodňový výlet som nafotil z 90 % na štandardný zoom 16 – 50 mm. Dokonca si myslím že by som si vystačil aj iba s týmto objektívom, ktorý po prepočte dáva 24 – 75 milimetrov. Len v niektorých prípadoch by som bol obmedzený napríklad v interiéroch, kde by som do jedného záberu nezmestil celú scénu. Aj tomu sa dá ale pomôcť spojením dvoch záberov, ale je to práca navyše. Takže ultraminimalistická výbava by bola iba Nikon Zfc + NIKKOR Z 16-50mm f/3.5-6.3 VR. Táto zostava spolu váži iba 580g (445g fotoaparát s kartou a batériou + 135 g objektív). Toto na mesto bude naozaj postačovať. Ak máte na výlete ale aj ambície s fotografovaním vzdialených objektov či zvierat napríklad v Zoo, potom máte k dispozícii ľahký a na rozsah stále kompaktný objektív NIKKOR Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR so 405 g váhy. No ale vráťme sa k nášmu výletu a pozrite sa, či nás nejako malá DX zostava obmedzila. Ja myslím, že vôbec.
Navyše som mal Zfc stále spárovaný s telefónom a automaticky sa mi doň odosielali nafotené zábery v 2Mpx rozlíšení, ktoré som mohol hneď zdieľať a posielať zvyšku rodiny naše zábery priamo z miest, ktoré sme navštívili.
Ďalšie výletné fotografie. Údaje o technike a expozičné údaje sa zobrazia vpo kliknutí v lightboxe.
Tak čo, budete mať obavu cestovať naľahko iba s APS-C (DX) fotoaparátom. Nemusíte mať. Môžete siahnuť nielen po Nikone Zfc ale trebárs po podobne kompaktnom a ľahkom Nikone Z30 alebo po najnovšom vylepšenom modeli Nikon Z50II. 😊