Architektúra podľa vás: vyhodnotenie druhého kola súťaže Fotka Nikonblogu SK

Moderná architektúra je šťavnatá téma. Očakával som nával kontrastných farebných fotografií ukazujúcich kreativitu súčasných architektov. Línie, tvary, to áno, no farby sa však akosi nekonali. Prekvapilo ma, že do súťaže prišlo viac kreatívnych čiernobielych fotografií. Presne takých, aké by som čakal vo farbe – s nápaditými tvarmi, šťavnatým spracovaním a starostlivou či netradičnou kompozíciou. Som fanúšikom čiernobielej fotografie, zvlášť v minimalistických krajinárskych fotografiách, portrétoch alebo street fotkách, no v architektúre som naozaj nepredpokladal toľko čiernobielej interpretácie. Ale stalo sa a tak sa aj vo výbere objavilo viac ČB fotiek, ako farebných. 🙂

Foto: Štefan Condík

Chcem spomenúť tých, ktorým umiestnenie ušlo naozaj o vlások. Asi najviac som váhal pri fotkách Števa Condíka. Mal som ich vo víťaznom výbere, potom som jeho fotky presunul do výberu fotografií a tak niekoľko krát počas niekoľkých dní. Nakoniec ich na poslednú chvíľu vymenila iná fotografia, farebná.

Foto: Juraj Zimányi
Foto: Juraj Zimányi

O umiestnenie v prvej trojke a postup do finále bojoval so svojimi farebnými i čiernobielymi fotografiami aj náš pravidelný prispievateľ Juraj Zimányi. Dramatické podhľady na moderné budovy umocňuje kontrastné spracovanie, zvlášť na čiernobielej fotografii.

Foto: Ivan Gablovský
Foto: Romča Fekiačova
Foto: Soňa Samuelova

Ivanovi Gablovskému sa vydarila zaujímavá strohá uhlopriečna kompozícia detailu budovy a spomenul by som aj farebné fotky Romčy Fekiačovej a Soni Samuelovej.

Foto: Martina Mlčúchová

Martina Mlčúchová tradične zaujala svojimi až abstraktnými líniami, aby nakoniec skončila medzi víťazmi farebnou hrou tvarov a línií.

Foto: Martina Mlčúchová

Druhým postupujúcim sa stáva Karol Važan. Mal by som asi napísať prvým postupujúcim, lebo o ňom som od začiatku uvažoval. Jeho dramatické kompozície spája určitý koncept a výraz. Umná čiernobiela úprava daným kompozíciám prospieva.

Foto: Karol Važan
Foto: Karol Važan

No a trojicu uzatvára Rado Gadoczi so svojou fotografiou ohromného moderného priestoru, ktorý vhodne dopĺňa mierkou – ľuďmi, ktorých smelo umiestnil k spodnému okraju na výšku snímanej fotografie.

Foto: Rado Gadoczi

Víťazom druhého kola srdečne blahoželáme, posielame im drobnú výhru a hlavne radíme medzi celoročných finalistov. O nich na konci roka porota zložená zo zástupcov spol. Nikon a šéfredaktorov oboch Nikonblogov (SK i CZ) bude rozhodovať, kto napokon vyhrá krásny štýlový fotoaparát v retro dizajne Nikon Zfc.

Ďakujem všetkým, ktorí prispeli do súťaže svojimi zábermi a povzbudzujem vás do ďalšieho kola, ktoré sme už odštartovali. Témou súčasného kola je „FOTODENNÍK“. Viac o aktuálnom kole sa dozviete tu: https://www.nikonblog.sk/fotka-nikonblogu-2023-2-kolo-fotodennik/

Ďalšie fotografie s užšieho výberu

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *