Ako ste vytvárali kreatívne svetlo #CreateYourLight

Keď sme pred niekoľkými mesiacmi začali žiť v ústraní, bol to pocit, aký väčšina z nás ešte nezažila. Najlepšie bolo tým, ktorí nestrácali nádej a zachovali si pozitívnu myseľ. Dôležité bolo nezostať bez práce a záujmov, byť aktívni v obmedzenom priestore len s najbližšími. Chceli sme vidieť svetlo na konci tunela a v tom prišla z Nikonu zaujímavá myšlienka. Foťme doma, skúšajme, robme to, na čo inokedy nemáme čas. Buďme kreatívni aj medzi medzi štyrmi stenami našich domovov a v ich tesnej blízkosti. Objavme čaro, ktoré sa nám ukrýva priamo pod nosom. Vznikla myšlienka výziev #createyourlight. A vôbec to nebol zlý nápad, práve naopak. Každý druhý týždeň bola vyhlásená nová téma, dostali ste návody, dobré rady aj niekoľko ukážkových fotografií. Ostatné už bolo na vás. Z deviatich naozaj rôznorodých tém sa dalo vyberať, to čo vám sadne, alebo skúsiť všetko. Autori mysleli aj na to, že nie každý nadšenec je profík s plnou výbavou a nemusíte mať bežne doma napríklad štúdiové vybavenie, svietenie alebo pozadia a tak ich medzi ich tipmi boli praktické rady, ako si vyrobiť DIY „udelátka“.

Najskôr sme začínali naozaj len vo vnútri našich bytov a domov. Fotili sme pri svetle prenikajúcom do izieb cez okná. Stačí odpozorovať, kedy je u vás doma svetlo z okna zaujímavé, pekný efekt môžu vytvoriť aj predmety vrhajúce tieň, ako žalúzie alebo odraz svetla. Prirodzené svetlo sme vymenili za umelé. Lektor britskej Nikon školy nás vzal do svojej garáže, aby nám ukázal, ako si môžeme zmajstrovať fotoštúdio z vecí, ktoré máme bežne v domácnosti. Lacné a praktické! 🙂 Skúšali sme klasický žáner – portrét , ale aj abstraktnú makro fotografiu. S tou nám pomohol aj Petr Jan Juračka. Natočil video, v ktorom zistíte, že na fotenie abstraktného makra naozaj postačí to, čo máte doma a samozrejme zíde sa aj makroobjektív. 😉 Naaranžovať a nafotiť jedlo, aby vyzeralo chutne, na to treba mať cit a poznať niekoľko pravidiel. Určite nie je prekvapujúce, že väčšinou sú autorkami food fotografií ženy. Jedna z nich, Donna Crous, nám radila ako na to. V okolí domu, na záhrade, či prechádzke po okolí sme fotili voľne žijúce zvieratká aj našich domácich miláčikov. Neviem ako vy, ale až kým neprišla ôsma výzva, nevedel som, že kolmo zhora fotené snímky majú špeciálny názov – flat lay fotografie. Nikdy predtým som ho nepočul. Platí teda, že sa stále môžeme niečo nové naučiť. Inak veľmi rád takto fotím aj ja, hlavne jedlo. Posledná téma bola spojená s predstavením nového full-frame mirrorless fotoaparátu Nikon Z 5. Jeho senzor s vysokou citlivosťou je vynikajúcim nástroj na zvládnutie fotenia pri nízkej hladine osvetlenia.

Ale čo týmto opakovaním už neaktuálnych výziev sledujem? Chcem vám pripomenúť a predstaviť niekoľko zaujímavých fotografií, ktoré na základe výzvy #createyourlight vznikli. Ich autori ich pridali na sociálne siete spolu s príslušným tagom. Vyskúšať si fotenie na danú tému si mohol každý. Tí, ktorí sa rozhodli svoje podarené snímky zverejniť, mohli získať miesto v galérii na stránkach Nikon. Celkom sa im darilo, čo na to poviete?

Galéria #createyourlight

#ShootingWithWindowLight
#PhotographyStudioHack

#Portrait

#AbstractMacroPhotography

#FoodPhotography

#UrbanWildlife

#PetPhotography

#FlatLayPhotography

#ShootingInLowLight


Viac fotografií nájdete na nikon.sk.


 

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.