Ako sa fotia víťazné fotografie podľa Tomáša Hulíka

Už niekoľko dní sú známi víťazi 6. ročníka novinárskej fotografickej súťaže Slovak Press Photo. Tento ročník bol úspešný aj pre našich Nikon Ambasádorov, k čomu im samozrejme gratulujeme. Tomáš Hulík získal prvé dve miesta v kategórii Príroda a Tomáš Halász čestné uznanie za portrét jeho svätosti 14. dalajlámu.

Pri tejto príležitosti som ich oslovil, aby nám sprostredkovali, ako vznikajú víťazné fotografie. Z príbehov fotiek Tomáša Hulíka je zrejmé, že úspech možno zožať aj z nečakaných okamihov, dokonca aj z pokazených záberov. 🙂 Aj technické nedokonalosti fotiek je možné využiť ako ich prednosť a odlíšiť sa tak od ostatných. Tiež sa dozviete, že vrátiť sa na zaujímavé miesta a hľadať nové pohľady, aj keď by sme mohli mať pocit, že to najlepšie už máme na karte, sa oplatí.

Tomáš Hulík: Zhora to bude lepšie

Pri brainstormingu v rámci príprav na nakrúcanie nových filmov o Slovensku som prespal u kamaráta na chate pri jazere v Malých Levároch. Bol január a vonku mrzlo až prašťalo. Labute si na zamrznutom jazere vytvorili neustálymi pohybom kúsok nezamrznutej vodnej plochy. Nedalo mi a ráno som sa pri východe slnka a teplote pri -21°C  išiel pozrieť na jazero, ako sa im darí. Z otvorenej vodnej plochy sa nádherne vyparovalo a vychádzajúce slnko fantasticky v kontre nasvietilo labute.

Našťastie som mal som sebou aj Nikon D500 a 600mm teleobjektív. Nemusím hovoriť, že som sa doslova vybláznil pri fotkách. Mrazy neustupovali, ale nanešťastie bola pár dní veľká oblačnosť a postupne prichádzal odmäk. Od momentu, ako som nafotil sériu s aurou nad labuťami, som si hovoril, aké by to bolo zhora. A tak som to skúsil. Perfektné štruktúry otvorenej vodnej plochy v strede bieleho zamrznutého jazera mi len potvrdili, že som sa rozhodol správne… 🙂

Labutie jazero – 1. miesto v kategórii Príroda

Z „nepodarku“ druhé miesto

V rámci monitoringu dravých vtákov na Devínskom jazere som v obrovskej hmle a snežení v polovici januára zbadal pohyb akejsi veľkej čriedy zvierat. Vôbec by mi nenapadlo, že to môžu byť jelene. Jelene sa vyskytujú v lesoch okolo rieky Moravy, ale na lúkach a pri hrádzi som ich nikdy nevidel. Prebehli mi na mojom vytýčenom transekte monitoringu cez hrádzu. Tam sa mi podarilo urobiť zopár fotografií. Za celý deň som ich stretol niekoľko krát. Vždy som urobil relatívne veľkú sériu fotografií.

Už sa celkom zmrákalo, keď sa znovu objavili, ale už v prítmí lesa pri rieke Morava. Vytiahol som narýchlo Nikon D500 s nasadeným objektívom Nikkor 600mm/4 a TC 1,7x. Urobil som rýchlu sériu a pri kontrole fotiek som začal hromžiť. Neuvedomil som si tú tmu a ešte som aj nechtiac šialene podexponoval. Samozrejme po nastavení normálnej expozície už jelene neboli pokope a polovica z nich bola v čierno-čiernom lese. Pri spracovávaní fotografií som niečo z nich vyskúšal vytiahnuť… A zrazu sa objavila relatívne magická atmosféra a fotka pripomínajúca maľbu… Žeby toto zaujalo aj porotu? Navyše sa jedná raritný záber jeleňov na lokalite Devínske jazero, kde ich videl iba málokto…

Zimný deň na Devínskom jazere – 2. miesto v kategórii Príroda

Ďakujem Tomášovi Hulíkovi za prezradenie príbehov za víťaznými fotografiami a za úprimnosť tejto výpovede. Nabáda nás k tomu, aby sme pri  triedení fotografií (aj tých pre alebo podexponovaných boli pozorní. 🙂

Výstavu víťazných fotografií si môže pozrieť od 20.10. do 30.11.2017 v Múzeu mesta Bratislavy – Starej radnici a Justiho sieni Primaciálneho paláca.

Zdieľaj

Jeden komentár

  1. Tomáš, skvelé…..Milujem fotografie, ktoré majú dušu. Obdivujem ľudí , ktorí sa pozerajú na svet srdcom a nie očami…..a práve ten súzvuk srdca a duše, vo vašich fotografiách , cítiť ….labute a labutie jazero excelentné ? Ďakujem….Klaudia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *